Ruský rubl je pod tlakem, protože klesající ceny ropy na světových trzích a západní sankce uvalené na Moskvu kvůli Ukrajině zasáhly ruský vývoz a příliv investic do země. Minulý týden se rubl opět prudce propadl. Dnes k americkému dolaru přidával zhruba 1,9 procenta a k euru 1,7 procenta.
Putin dnes prohlásil, že Rusko přijímá \"nutné kroky\" v reakci na \"těžkou fluktuaci\", tedy kolísavost ruské měny. Doufá ale, že spekulace proti rublu brzy skončí a pro jeho pokles nejsou žádné fundamentální ekonomické důvody. \"Neplánujeme zavést žádná omezení pro kapitálové toky,\" prohlásil podle agentury AP na setkání investorů před summitem Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Pekingu.
Ruská centrální banka minulý týden omezila podporou rublu, když snížila rozsah intervencí na měnovém trhu. V pátek ale sdělila, že může stále zasáhnout na podporu ruské měny.
Moskva se zároveň snaží snížit svou závislost na evropských a dalších západních trzích a obrací v této souvislosti pozornost na Asii. Putin dnes podle AP využil své přítomnosti na setkání v Pekingu k tomu, aby přilákal asijské investory do Ruska, jehož vláda podle šéfa Kremlu zjednodušuje regulace týkající se investic či daňových záležitostí.
\"Chceme, abyste přišli a měli úspěch,\" řekl Putin podle AP podnikatelům z Číny či Japonska. Podotkl také, že Rusko a Čína hodlají zvýšit objem obchodů vyrovnávaných v čínské měně.