FSB koordinuje regulaci finančního sektoru ve skupině předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20. Předseda FSB a guvernér britské centrální banky Mark Carney označil nová pravidla za přelom ve vývoji finančního sektoru. Dodal, že bylo \"naprosto nespravedlivé\", že daňoví poplatníci museli zachraňovat banky zasažené finanční krizí v letech 2008 a 2009.
Carney upozornil, že dokud se situace vyvíjela příznivě, těžili z toho banky a jejich akcionáři. Jakmile však nastal obrat k horšímu, musela náklady na záchranu bank platit veřejnost. \"To nyní skončí,\" prohlásil. Nový systém podle něj zajistí, že náklady spojené se ztrátami, které banky nedokážou pokrýt, ponesou v první řadě jejich akcionáři a věřitelé, například vlastníci dluhopisů,
Vlády po celém světě během finanční krize v letech 2007 a 2008 vynaložily na záchranu bankovního sektoru astronomické částky. Například v Británii v době vrcholící krize přesáhla přímá podpora bank ze strany daňových poplatníků bilion liber (35 bilionů Kč), píše BBC.
FSB již dříve zveřejnila seznam 30 bank, které považuje za systémově důležité, protože jejich kolaps by měl širší dopady na světový finanční systém. Navrhovaná pravidla požadují, aby tyto banky měly kapitálovou rezervu, díky které by dokázaly překonat rozsáhlé ztráty, aniž by musely žádat o vládní pomoc.