MF navrhuje vládě změnit zásady odměňování ve státních firmách

11.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. listopadu (ČTK) - Ministerstvo financí navrhuje v informačním materiálu pro středeční jednání vlády aktualizovat Zásady odměňování vedoucích zaměstnanců a členů orgánů obchodních společností s majetkovou účastí státu nad 33 procent. Vyplývá to z informací, které má ČTK k dispozici. Aktualizaci by mělo ministerstvo ve spolupráci s dalšími resorty předložit do konce června příštího roku.

Dokument se týká 27 firem a 77 pozic ve státních a polostátních firmách. Z toho na 71 místech jsou muži. Maximální roční průměrný příjem na osobu je u mužů zhruba 4,55 milionu korun a u žen zhruba 4,60 milionu korun. Údaj se netýká společnosti ČEZ, které podléhá kvůli obchodování na burze jiným pravidlům. V dnešním vydání deníku Právo ministr financí Andrej Babiš uvedl, že u některých pozic jsou odměny nastaveny příliš vysoko.

Celkově se podle materiálu průměrný maximální roční příjme u manažerských pozic pohybuje od 2,7 milionu korun do 5,5 milionu korun. Nejnižší jsou příjmy manažerů firem v gesci ministerstva obrany. Nejvyšší je u nejmenované pozice obsazené ženou spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Tam roční příjem činí 5,52 milionu korun.

Zásady se týkají vedoucích pracovníků například Čepra, Mera, Českého aeroholdingu, Českých drah, ČD Carga, Lesů ČR, Povodí Labe, Vltavy, Ohře, Leteckých opraven Malešice, Vojenského technického ústavu, Vojenských lesů a statků, České energetické přenosové soustavy či České pošty.

Ze zprávy MF vyplývá, že například manažeři České pošty mají roční konkurenční doložku a odchodné ve výši dvojnásobku až šestinásobku průměrného měsíčního výdělku. \"Průměrný maximální roční příjem u těchto pěti sledovaných pozic obsazených muži je zhruba 4,7 milionu korun,\" uvádí materiál MF.

V případě firem spadající pod ministerstvo dopravy, jako jsou České dráhy nebo Řízení letového provozu, manažeři konkurenční doložky nemají a odchodné se pohybuje ve výši šestinásobku průměrné měsíční odměny.

Aktualizace odměňování je podle úřadu nutná kvůli novému občanskému zákoníku a zákonu o obchodních korporacích. Některé rezorty také argumentují, že zásady jsou poplatné době svého vzniku v roce 2010 a neodpovídají realitě.

Ministr Babiš předložil zprávu o odměňování vládě v červnu. Kabinet tehdy vyjádřil nespokojenost s tím, že resorty nepředložily financím potřebné informace. \"Vzhledem k neúplným informacím, nelze objektivně vyhodnotit stav plnění zásad, tak jak je uloženo ministru financí ve spolupráci s členy vlády. Výjimkou je řádné plnění zásad ve společnostech Ministerstva průmyslu a obchodu,\" uvádí aktuální materiál.

MF má \"Zásady odměňování vedoucích zaměstnanců a členů orgánů obchodních společností s majetkovou účastí státu nad 33 procent, včetně státních podniků a jiných státních organizací zřízených zákonem nebo ministerstvem\" každoročně vyhodnocovat. Vláda tato pravidla přijala v únoru 2010.

Stav zásad odměňování v jednotlivých rezortech

Ministerstvo financí

- Průměrný maximální roční příjem u 23 pozic (bez sedmi pozic ČEZ) obsazených muži je cca 5,5 milionu Kč, u tří pozic (bez jedné pozice ČEZ) obsazených ženami je příjem cca 4,3 milionu Kč

Ministerstvo dopravy

- Průměrný maximální roční příjem u 17 pozic obsazených muži je cca 4,5 milionu Kč, u jedné pozice obsazené ženou jsou to cca čtyři miliony Kč

Ministerstvo zemědělství

- Průměrný maximální roční příjem u sedmi pozic obsazených muži je cca 3,7 milionu Kč

Ministerstvo obrany

- Průměrný maximální roční příjem u těchto pěti sledovaných pozic obsazených muži je cca 2,7 milionu Kč

Ministerstvo průmyslu a obchodu

- Průměrný maximální roční příjem u sedmi pozic obsazených muži je cca 4,958 milionu Kč a u pozice obsazené ženou cca 5,52 milionu Kč

Ministerstvo vnitra (Česká pošta)

- Průměrný maximální roční příjem u těchto pěti sledovaných pozic obsazených muži je cca 4,7 milionu Kč.

Zdroj: Ministerstvo financí

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK