Šéf Drážní inspekce Roman Šigut odmítá, že by měl být odvolán

11.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 11. listopadu (ČTK) - Šéf Drážní inspekce Roman Šigut odmítá, že by měl být odvolán na základě kontroly z ministerstva dopravy, jak o tom spekulují některá média. V dopise ministrovi dopravy Antonínu Prachařovi (ANO) Šigut poukázal na údajně nezákonné postupy ministerských kontrolorů. Odborové sdružení Drážní inspekce se v otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi za Šiguta postavily. Kritizují kroky ministerstva a varují před podceněním bezpečnosti na drahách.

Šigut Prachařovi napsal, že se o možnosti svého odvolání doslechl a současně upozornil, že kontrola ještě nebyla ukončena. \"Mám velký osobní problém být odvolán za něco, co se nestalo, bez toho, aniž bych dostal jakoukoliv příležitost se k tomu vyjádřit,\" uvedl v dopise Prachařovi s tím, že ministr mohl dostat nepravdivé informace od svých podřízených. Dopis ČTK poskytl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Podle tiskové zprávy zveřejněné dnes na webu ministerstva dopravy jeho kontroloři na Drážní inspekci zjistili několik pochybení. Nejvážnější z nich prý \"mohou vést k půlmilionové pokutě a dalším právním krokům z důvodu závažných porušení povinností výkonu funkce vedení podřízené organizace\". Státní organizace si musí uvědomit, že veřejné rozpočty \"nejsou dojnou krávou pro trafikanty\", cituje Prachaře tisková zpráva.

Drápal dnes uvedl, že Drážní inspekce disponuje důkazy, podle nichž ministerská kontrolní skupina odmítala plnit své povinnosti a porušovala zákon. Inspekce nyní zpracovává námitky ke kontrolnímu protokolu a chce je zveřejnit po jejich odeslání ministerstvu. Lhůtu pro námitky má do 18. listopadu. Šigut podle mluvčího inspekce také připravuje trestní oznámení za zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu.

Odborové sdružení Drážní inspekce dnes v otevřeném dopise Sobotkovi uvedlo, že v médiích propíraný záměr vyměnit generálního inspektora Drážní inspekce považuje za destabilizující. Ministerstvo dopravy podle odborářů špatně komunikuje s podřízenými organizacemi a nedostatečně řeší rozpor české legislativy s evropskou směrnicí, podle níž by inspekční orgán na dráze měl být nezávislý.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK