Ruský rubl po pondělním vzestupu obnovil prudký pokles

11.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 11. listopadu (ČTK) - Ruský rubl po svém pondělním prudkém oživení dnes obnovil propad. Měnu stahují dolů obavy z dopadu západních sankcí na ekonomiku a také pokles cen ropy. Na počátku týdne rubl podpořilo rozhodnutí centrální banky zavést volně plovoucí kurz a měnu posílila i vyjádření prezidenta Vladimira Putina.

Kurz rublu dnes klesl o 2,2 procenta na 46,86 RUB za dolar a vůči euru oslabil o 2,5 procenta, uvádí agentura Reuters. Díky prudkému pondělnímu vzestupu si ale ruská měna stále ještě zachovává odstup od pátečního rekordního minima 48,6 rublu za dolar. Rubl vůči dolaru přišel letos zatím o téměř 30 procent své hodnoty.

Ruská centrální banka v pondělí oznámila, že přestává stanovovat takzvané fluktuační pásmo pro kurz rublu a nechá kurz volnému pohybu. Banka ale dodala, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na trhu intervenovat. Prezident Putin poté prohlásil, že pro pokles rublu nejsou žádné zásadní důvody. Rubl na to reagoval posílením o 3,6 procenta, což byl jeho nejvýraznější jednodenní nárůst za 15 let.

Ruská měna se dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Centrální banka dosud kurz měny usměrňovala zásahy na měnovém trhu a v posledních týdnech kvůli tomu prodávala až 2,5 miliardy dolarů (55,5 miliardy Kč) denně. Minulý týden banka tuto podporu výrazně omezila na 350 milionů dolarů denně.

Klesající ceny ropy a sankce uvalené na Rusko západními zeměmi kvůli jeho postupu vůči Ukrajině mají negativní dopad na ruské exportní příjmy i na příliv zahraničních investic, což sráží rubl dolů. Nynější obnovení prudkých bojů na východní Ukrajině zvýšilo obavy, že by sankce ještě mohly být zpřísněny.

Stabilita měny byla jedním z hlavních výdobytků Putinovy vlády na ekonomickém poli. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy vedl pád rublu k uzavření bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK