Výsledky však byly o něco lepší než prognózy analytiků, kteří v anketě agentury Reuters čekali zisk 6,44 miliardy eur. Firma se za tři čtvrtletí propadla do čisté ztráty 14 milionů eur proti loňskému zisku 2,6 miliardy eur. Kromě vývoje směnných kurzů měl na čistý zisk dopad i prodej některého majetku. Příjmy se snížily o devět procent na 81,35 miliardy eur.
V samotném Rusku EBITDA klesl o téměř pětinu na 401 milionů eur. Rubl od počátku letošního roku oslabil vůči euru o více než čtvrtinu. Způsobily to hlavně západní sankce vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. Loni mělo Rusko na celkových tržbách firmy podíl 1,5 procenta a na EBITDA 7,4 procenta.
Německo, které je největším plynovým trhem v Evropě, je vysoce závislé na dodávkách z Ruska. Na celkovém dovozu zemního plynu do Německa se Rusko loni podílelo zhruba 39 procenty. E.ON odebírá od Gazpromu zhruba polovinu plynu, který potřebuje.
E.ON se podobně jako další německé energetické podniky také potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.
E.ON působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent. V oblasti plynu disponuje více než 4000 kilometry dlouhou sítí a její podíl na trhu s plynem v České republice s 220.000 zákazníky činí asi 7,5 procenta.