Indie a USA vyřešily spor bránící globální obchodní dohodě

13.11.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/Dillí 13. listopadu (ČTK) - Představitelé Indie a Spojených států vyřešili neshody v oblasti potravinové politiky, a otevřeli tak cestu k dokončení globální dohody o liberalizaci obchodu. Informovaly o tom dnes úřady obou zemí.

Obchodní dohodu loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) na indonéském ostrově Bali. Letos v červenci ji však vetovala Indie kvůli obavám z dopadu nových pravidel na její program subvencování potravin pro chudé.

\"Jsme nesmírně šťastni, že Indie a USA úspěšně vyřešily své neshody týkající se problematiky skladování potravin,\" uvedlo indické ministerstvo obchodu a průmyslu. \"Na základě tohoto průlomu s Indií se nyní těšíme na spolupráci se všemi členy WTO a jejím generálním ředitelem Robertem Azevedem na dosažení konsensu, který umožní realizaci přelomového balíku opatření z Bali, včetně obchodní dohody,\" řekl šéf Úřadu obchodního zmocněnce USA Michael Froman.

Azevedo o víkendu označil hrozící krach globální dohody o liberalizaci obchodu za největší krizi v historii WTO. Indické veto totiž oživilo pochybnosti ohledně budoucnosti WTO jako fóra pro sjednávání globálních obchodních dohod. Bez dokončení dohody by podle expertů mohla být ohrožena také role WTO při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.

WTO odhaduje, že dohoda spočívající ve zmírnění celních a dalších bariér obchodu by zvýšila hodnotu globálního obchodu o jeden bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů (přes 500 bilionů Kč) ročně. Během let by díky ní mohlo vzniknout až 21 milionů pracovních míst, zejména v rozvojových zemích.

WTO je mezivládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Česká republika patří mezi členy WTO od roku 1995.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK