Severní energetická se stala před rokem stoprocentním vlastníkem původně nejmladší české hnědouhelné elektrárny postavené v roce 1979. Skupina ČEZ chtěla Chvaletice provozovat jen do konce roku 2015. \"Prodloužení životnosti elektrárny je špatná zpráva, znamená, že zůstane v provozu velký znečišťovatel ovzduší,\" řekl ČTK Jan Rovenský z organizace Greenpeace. Podotkl, že dopady zdravotních rizik Chvaletic a dalších elektráren spočítala loni univerzita ve Stuttgartu. \"Podle jejich závěru připadá na Chvaletice 72 předčasných úmrtí ročně,\" uvedl.
Elektrárna loni vyrobila 3122 GWh elektřiny a na její celkové výrobě v ČR se podílí zhruba 3,5 procenty. \"Součástí dohody o prodeji elektrárny z portfolia ČEZ do Severní energetické byl i závazek na délku jejího provozování, a to vyžaduje rozsáhlou modernizaci zdroje,\" vysvětlila mluvčí Severní energetické.
Modernizace se dotkne kotelny, strojovny, úprav na zauhlování, systému kontroly i řízení a odlučovačů popílku. Výsledkem má podle Sáričkové Benešové být mimo jiné snížení emisí, prašnosti i vlastní spotřeby. Dnes elektrárna podle mluvčí produkuje zhruba 350 miligramů na metr krychlový oxidů dusíku, po realizaci investic má klesnout číslo pod 200 miligramů na metr krychlový. \"Sníží se i emise prachových částic a prašnost při zauhlování,\" doplnila mluvčí.
Část veřejné soutěže na zakázku ve Chvaleticích chce Severní energetická vypsat ještě do konce roku, tak aby práce mohly začít nejpozději v roce 2016. Elektrárna Chvaletice zaměstnává nyní 285 lidí. \"Nové odborníky bude rozhodně potřebovat,\" doplnila Sáričková Benešová. Modernizace podle ní umožní řídit bloky v širokém výkonovém rozsahu. \"Aktuální rozsah 100 - 800 MW by se měl díky rekonstrukci rozšířit,\" doplnila.
Severní energetická, původně Litvínovská uhelná, se vloni vyčlenila ze skupiny Czech Coal a stala se novým samostatným subjektem na energetickém trhu. Je správcem největšího hnědouhelného ložiska v ČR, lomu ČSA, se zásobami 750 milionů tun hnědého uhlí.
ČEZ elektrárnu Chvaletice prodal za 4,12 miliardy korun. Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu.