Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie klesl proti předešlému čtvrtletí o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta ve druhém čtvrtletí. V meziročním srovnání se pokles HDP naopak zrychlil na 0,4 procenta z jarního tempa 0,3 procenta.
Dnešní údaje jsou nepříjemnou zprávou pro vládu premiéra Mattea Renziho, který při svém únorovém nástupu slíbil oživit ekonomiku a obnovit tvorbu pracovních míst. Renzi prosadil snížení daní pro firmy a nízkopříjmové skupiny, podle analytiků ale údaje naznačují, že to nestačí.
\"Itálie je nadále nejslabší velkou ekonomikou eurozóny a tato čísla potvrzují, že jde o velmi specifický italský problém,\" řekl agentuře Reuters Riccardo Barbieri, který působí jako hlavní ekonom italské pobočky japonské banky Mizuho. Podle něj ekonomika mírně klesne i v posledních třech měsících roku.
Pokračování poklesu v Itálii kontrastuje s oživováním ostatních velkých ekonomik eurozóny. Německo po jarním poklesu obnovilo mírný růst a svižným tempem ve čtvrtletí rostly ekonomiky Francie a Španělska.
Italská vláda předpovídá v letošním roce ještě pokles HDP o 0,3 procenta po propadech o 1,9 procenta v roce 2013 a 2,3 procenta v roce 2012. Na příští rok již očekává oživení o 0,6 procenta, což je podle ekonomů příliš optimistické. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpověděla Itálii tento měsíc růst HDP jen o 0,2 procenta.
Italská ekonomika už více než deset let prakticky stagnuje a podle výpočtu centrální banky se od začátku finanční krize v roce 2007 HDP Itálie snížil o devět procent. Reálný HDP upravený o inflaci se dokonce loni propadl pod úroveň roku 2001.