\"Pozorujeme první signály, že naše opatření na podporu úvěrové aktivity přinášejí hmatatelný užitek,\" řekl Draghi podle agentury Reuters a dodal, že je potřeba dát jim více času. Šéf ECB konstatoval, že ekonomická dynamika eurozóny letos zeslábla, avšak kroky ECB a reformy v členských zemích by měly vést příští rok a v roce 2016 k mírnému oživení.
Rada ECB je podle Draghiho jednomyslně odhodlána použít další nekonvenční nástroje na podporu ekonomiky, které budou v rámci jejího mandátu. \"Další nekonvenční opatření mohou zahrnovat nákupy různých aktiv,a jedním z nich jsou i státní dluhopisy,\" řekl Draghi. O možnosti nakupovat další typy aktiv včetně státních dluhopisů mluvil dnes i člen řídícího výboru ECB Yves Mersch.
ECB nakupovala za dluhové krize eurozóny dluhopisy ohrožených zemí. Takové kroky ale vyvolaly spory a narazily na odpor německých členů banky.
ECB v září snížila úrokové sazby na nová rekordní minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. Oznámila také program nákupů krytých dluhopisů a cenných papírů ABS tvořených bankovními úvěry. Chce tím podpořit oživení stagnující ekonomiky eurozóny a odvrátit riziko deflace. Pomocí nákupů cenných papírů ECB uvolňuje nové peníze bankám, které je budou moci použít na úvěry.
Eurozóna se loni vymanila z nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. Letos se však hospodářský růst v zemích eura takřka zastavil, což vyvolalo obavy z návratu recese. Meziroční míra inflace v eurozóně se už déle než rok drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou Draghi označuje za \"nebezpečnou zónu\".