Banka snížila jednoroční výpůjční sazbu o 0,4 procentního bodu na 5,6 procenta. Jednoletou depozitní sazbu banka snížila o čtvrt procentního bodu. Nové sazby začnou platit od 22. listopadu.
Zpráva přichází v době, kdy nejnovější statistiky ukázaly, že růst tovární aktivity se zastavil a realitní trh, dlouhodobý pilíř růstu, zůstává slabý. To má negativní dopad na širší aktivitu a snižuje poptávku po všem, od nábytku po cement a ocel.
Centrální banka rovněž učinila krok k dalšímu uvolnění tvorby depozitních sazeb. Nově mohou banky nabídnout střadatelům za jejich úspory úrok, který bude 1,2násobkem základní sazby. Doposud to bylo 1,1násobek.
V prohlášení banka uvedla, že růst čínské ekonomiky je stále přiměřený a není třeba zavádět silná stimulační opatření. I nadále však hodlá pokračovat v pravidelném uvolňování tvorby depozitních sazeb.
Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 7,3 procenta, nejníže za pět let. Oficiálním cílem vlády je dosáhnout v celém letošním roce hospodářského růstu 7,5 procenta. Peking dal nicméně najevo, že je připraven tolerovat slabší růst, pokud to nebude mít negativní dopady na trh práce. Loni se HDP zvýšil o 7,7 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za 14 let.
Čína naposledy snížila úroky v červenci 2012. Tehdy výpůjční sazba klesla o 0,31 procentního bodu a depozitní o čtvrt procentního bodu.