MŽP očekává, že evropská směrnice spotřebu plastových tašek zásadním způsobem sníží. \"Ministerstvo životního prostředí ji podporuje. Až bude směrnice pro ČR závazná, bude patrně nezbytné novelizovat určité právní předpisy, a to v návaznosti na způsob omezování spotřeby, který si Česká republika sama zvolí,\" uvedla Pospíšilová. Ke kompromisu ohledně plastových tašek dospěly členské státy EU s europarlamentem v pondělí. Český Svaz obchodu a cestovního ruchu tvrdí, že dohoda se promítne do cen pro zákazníky.
Dohodnutý postup se týká tašek s tloušťkou pod 50 mikronů, tedy tenčích igelitek, které tvoří většinu spotřebovávaných igelitových tašek. Členské země budou mít na výběr dva způsoby, jak snížit jejich počty. První je povinný cíl snižování - 90 sáčků na jedno použití na osobu ročně k roku 2019 a 40 v roce 2025. Druhou variantou je zajištění, že za ně budou muset zákazníci v obchodech k roku 2019 platit. Z opatření mohou být vyňaty nejtenčí sáčky pod 15 mikronů.
Zástupce vedoucího českého zastoupení při EU, velvyslanec Jakub Dürr dnes v Bruselu novinářům řekl, že z dosavadních debat o omezování plastových tašek v Česku plyne, že si země spíše zvolí variantu tašky zpoplatnit. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dodal, že dohodnuté opatření není z obchodního hlediska \"fatální\".
MŽP uvedlo, že spotřebu plastových tašek v Česku v posledních letech zásadně snížilo jejich zpoplatnění ve většině obchodních řetězců. Jejich spotřeba se sice nikdy samostatně nesledovala, podle výpočtu ministerstva se ale nyní pohybuje kolem 25 na občana za rok, když v roce 2010 to bylo 45 tašek.
Plastových tašek i sáčků mohl každý občan ČR spotřebovat od 150 do 300 kusů, spočítala analýza vypracovaná pro MŽP v roce 2007. Podobné číslo uvádí studie pro Evropskou komisi z roku 2011, která zahrnuje vedle odnosných tašek i plastové sáčky například na pečivo nebo zeleninu. Podle ní každý člověk ročně spotřebuje 297 jednorázových plastových tašek a sáčků, uvedla Pospíšilová.