Základní, střední nebo vysoká škola. Spisovatelé jsou taky jenom lidi, a proto často píší o tom, co sami zažili nebo, co by toužili zažít. Škola je prostředí, které každý důvěrně zná, a proto se v ní také odehrává tolik příběhů. Pokud tedy zatoužíte přečíst si o osudech svých vrstevníků nebo jiných školou (ne)povinných jedinců, je právě vám určen náš seznam knih o studentech a škole. Každou knihu uvádí vždy citát hlavního hrdiny.
Spěte sladce, vy imbecilové!
Kdo chytá v žitě - J. D. Salinger
Pokud se do této kultovní knihy chcete umět skutečně vžít, přečtěte si ji na střední, pokud ji chcete pochopit, čtěte ji až na vysoké škole. Nejlepší tedy bude, přečíst si ji alespoň dvakrát. Holdenovi Coulfieldovi je šestnáct a zrovna ho vyhodili ze soukromé střední školy pro špatný prospěch a mizivou docházku. Jeho život podle něj stojí za nic, a tak se rozhodně si ho ještě před návratem k rodičům zpestřit pobytem v hotelu a popíjením v newyorských barech. Své pocity dospívající Holden popisuje hovorovým jazykem, ve kterém nejde pro sprosté slovo daleko. Kniha Kdo chytá v žitě vyšla v roce 1951.
Nepovažuji se za zlého člověka
Tajná historie - Donna Tarrt
Dramatický příběh z univerzitního prostředí uzavřené skupinky studentů řečtiny vypráví jeden vyvolený přímo z jejich středu. V podobě knihy Tajná historie se vám do ruky dostane velice čtivý popis života na univerzitě, výuky řečtiny a až fanatické nadšení šestice studentů pro svůj obor, které se jim stane osudným. Pěti set stránkový román má detektivní zápletku, která vás donutí nepustit knihu z ruky. Kniha poprvé vyšla v roce 1992.
Kdybych to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil
Knoflíková válka - Louis Pergaud
Sotva nastoupili do školy, navázali malí chlapci na dávné nepřátelství dvou francouzských vesnic Lovernu a Verlan. Klučičí party na sebe zákeřně útočí nebo si předem domlouvají bitvy na hranici obou vesnic. Cílem všech bojovníků je zajmout někoho z protivníků a získat trofeje v podobě uřezaných knoflíků, vytažených tkaniček a rozbitých přezek. Poražení si pak cestou domů často musí přidržovat kalhoty a ještě doma vysvětlovat, kde přišli o všechna zapínání z oblečení a bot. Upřímná soutěživost a oddanost této mírumilovné válce vás okouzlí v jakémkoli věku. Knoflíková válka byla poprvé vydána v roce 1912.
Topím, topíš, je teplo
Pan Kaplan má třídu rád - Leo Rosten
Pan Hyman Kaplan patří k mnoha přistěhovalcům, kteří se v New Yorku snaží uchytit, a proto kvůli zlepšení svých jazykových schopností dochází do Večerní přípravné školy pro dospělé. Protože se nezlepšuje tak rychle, jako ostatní studenti ve třídě, tvoří veselé historky hlavní osu příběhu. Grotesknost knihy je založena na přeřecích, dvojsmyslech a slovních hříčkách. Pan Kaplan zjevně nemá příliš cit pro cizí jazyk, ale o to větší má nadšení pro věc. Ostatní ve třídě ho obhajují nebo ho za jeho věčné polemiky a diskuze nad každým slovem nesnášejí. Pan Kaplan to vše bere s klidem a má ze svých návštěv školy upřímnou radost. Kniha poprvé vyšla v roce 1946.
A hrdý buď, žes vytrval
Hrdý Budžes – Irena Dousková
Pokud zatoužíte po typicky českém ironickém humoru, sáhněte po Hrdém Budžesovi. Prostřednictvím vyprávění osmileté Helenky Součkové se vrátíte do časů, které už dnešní studenti neznají. Husákovská normalizace v knize ožívá díky vtipným, místy naivním a často modrým a trefným komentářům na režim, jeho představitele, běžný život a zkrátka na vše, co malou holčičku zaujme. Právě dětský pohled na věc je v knize zásadní. Budete-li se chtít po přečtení knihy zasmát znovu, doporučuji záznam ze stejnojmenného divadelního představení v hlavní roli s Bárou Hrzánovou. Kniha vyšla v roce 2002.
Sedí, pije, cigarety kouří…
Oněgin byl Rusák – Irena Dousková
V případě, že nebudete mít humoru Hrdého Budžese dost (což zcela jistě nebudete), přečtěte si pokračování s názvem Oněgin byl Rusák. Malá Helenka trochu vyrostla a končí gymnázium. Stále žije v absurdní době a díky vlastním zkušenostem si čím dál víc uvědomuje nesmyslnost toho všeho. Jako správný puberťák má svoji hlavu a její postoje ještě posiluje nesvobodná doba, ve které žije. Helenka už má na střední jiné starosti. Řeší kluky, umění, budoucnost i způsob, jak se dostat k dalším originálním kalhotám po dědovi, které její matka nenávidí. Kniha byla vydána v roce 2006.