Hlavní příčinou je podle analýzy nedostatek financí u investorů a druhotná platební neschopnost. Svou platební neschopnost investor často přenáší na dodavatele stavebních prací a přeneseně na subdodavatele.
Stavebním firmám, měřeno objemem prostředků, nejčastěji dluží soukromí investoři. Problémy s proplácením faktur má až 43 procent stavebních firem. Téměř třetina společností (29 procent) má největší pohledávky za generálními dodavateli staveb. Každý sedmý ředitel (14 procent) označil za největšího dlužníka své společnosti veřejného investora.
Největší stavební firmy uvádějí, že nejčastěji jim dluží veřejní investoři. Polovina (49 procenta) z nich uvádí, že právě zástupci státu dodržují zákonnou třicetidenní splatnost faktur pouze \"zřídka\". Jen každý desátý ředitel velkých firem potvrzuje, že stát platí vždy včas. Průměrná doba úhrady faktur veřejným investorem je podle nich 51,6 dne.
\"U veřejných investorů je to zejména nepochopitelná byrokratická zátěž při schvalovacích procesech, strach z rozhodnutí a někdy i nízká odborná úroveň úředníků. Zejména situace při schvalování takzvaných víceprací při veřejných zakázkách se již delší dobu stává neudržitelnou,\" řekl generální ředitel společnosti Swietelsky stavební Petr Čížek.
Typickým případem jsou spory kolem plateb za stavbu tunelu Blanka, kdy až arbitrážní soud donutil pražský magistrát zaplatit Metrostavu více než dvě miliardy korun. Dílčí spory s dalším dodavatelem arbitři řeší stále.
\"Pokud pracujeme na státní zakázce, u které jsou schvalovací procesy někdy nekonečné, může se doba mezi realizací a příchodem platby na účet protáhnout na měsíce. Nově se setkáváme ale i s případy, kdy zákazníci fakturaci neodsouhlasí, anebo fakturu donekonečna vrací,\" doplnil obchodní ředitel společnosti Ruukki ČR a SR Branislav Bačo.
Malým firmám naopak nejvíce dluží soukromí investoři, jako dlužníky je uvádí 47 procent společností. Pro další třetinu jsou hlavním dlužníkem generální dodavatelé. Těm úhrada faktur trvá v průměru 56,7 dne.
\"Pozdní úhrady od zákazníků ohrožují činnost stavebních společností, téměř pětinu firem (18 procent) pozdní úhrady paralyzují, a pokud nedojde k rychlé nápravě, mohlo by dojít ke krachu těchto firem,\" varuje analýza.
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí.