\"Předběžné podmínky Česká republika v tuto chvíli neplní zhruba ze 70 procent,\" řekla Šlechtová. Podle ní jde hlavně o legislativní problémy, protože stále chybí některé zákony.
Jedním z restů, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj(MMR), je nedořešená elektronizace veřejných zakázek. \"Evropská komise čtyři roky trvala na tom, že musí existovat služební zákon. Doufám, že i tím, že je v platnosti a bude účinný od ledna 2015, tak Česká republika tuto podmínku splnila,\" dodala Šlechtová.
Za výraznější problém považuje chybějící zákon o posuzování vlivu na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Ten měl podle slibu ČR platit od ledna 2015, tento termín se však zcela určitě nestihne. \"Vzhledem k tomu, že je k této legislativě opravdu spousta pozměňovacích návrhů a vzhledem k tomu, že tento zákon byl zařazen pozdě na projednávání Poslaneckou sněmovnou, tak ten zákon nebude platit od ledna 2015,\" řekla Šlechtová s tím, že reálnější termín je březen příštího roku.
Všechny předběžné podmínky, k jejichž přijetí se Česko zavázalo v takzvané Dohodě o partnerství, musí platit nejpozději k 1. lednu 2016. Dokud však ČR nepřijme poslední z nich, nepošle EK v rámci nového programového období ani euro.
Česká republika může v novém programovém období 2014 - 2020 z různých evropských fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (657 miliard korun).