Dovozci živočišných produktů musí od 3. října informovat o příchodu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.
Do země nebyly podle mluvčího v uplynulých týdnech vpuštěny například čtyři zásilky vepřového a hovězího masa a vnitřností z Rakouska, mražené kuřecí a smetana z Polska či zásilka vajec z Německa a italské hovězí vnitřnosti. \"Kromě toho jsme zjistili celou řadu administrativních pochybení, a to jak ze strany příjemců, tak producentů,\" uvedl Duben.
Mezi nejčastější prohřešky podle něj patřily nepřesné údaje o příchozích zásilkách, pozdní hlášení, nejasnosti v průvodních dokladech nebo porušení obalů. Výsledky kontrol svědčí o nejednotném přístupu k legislativě jednotlivými členskými zeměmi EU, uvedl mluvčí.
Z dosavadních výsledků kontrol je podle něj zřejmé, že vládní nařízení má smysl. \"Zákazník se může spolehnout, že potraviny živočišného původu uváděné do oběhu splňují hledisko zdravotní nezávadnosti a případná pochybení jsou včas zachycena,\" podotkl.
Duben zdůraznil, že kontroly jsou prováděny nediskriminačně a namátkově, bez zaměření na konkrétní země a výrobce. Fyzicky kontrolováno je zhruba 14 procent příchozích zásilek.
Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky mělo zpřísnění především zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU.
Výše pokut udělených loni SVS vzrostla loni nejméně o polovinu. Zatímco v roce 2012 dosáhla zhruba 14 milionů korun, od začátku ledna do konce listopadu 2013 činila bezmála 21 milionů Kč. Z čísel vyplývá, že jen za letošní říjen a necelý listopad udělili veterináři pokuty jako za celý rok 2012.