Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu Alí Ibráhím Nuajmí dnes prohlásil, že ropný trh se podle jeho názoru \"časem sám stabilizuje\". Saúdská Arábie již v úterý jednala o situaci na trhu s Ruskem, Venezuelou a Mexikem, tyto rozhovory však žádné opatření na podporu cen ropy nepřinesly. Saúdská Arábie je nejvlivnějším členem kartelu OPEC a největším vývozcem ropy na světě. Rusko, které do kartelu nepatří, je největším světovým producentem ropy.
Čtvrteční zasedání OPEC ve Vídni bude patřit mezi nejdůležitější v posledních letech. Světové ceny ropy se od června propadly o zhruba 30 procent a nyní se pohybují pod 80 dolary za barel.
Za poklesem cen ropy stojí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech, a obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii. Podle některých odborníků by se pokles cen mohl ještě prohloubit, pokud se OPEC ve čtvrtek nedohodne na snížení těžby o minimálně milion barelů denně. Těžební limit zemí OPEC v současnosti činí 30 milionů barelů denně.
Před úterním jednáním se spekulovalo, že Rusko se bude snažit prosadit dohodu o snížení těžby. Generální ředitel největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin však podle agentury Reuters po skončení rozhovorů prohlásil, že Rusko nehodlá produkci ropy snižovat ani v případě, že se ceny propadnou až na 60 dolarů za barel.
Ruský ministr financí Anton Siluanov dnes předpověděl, že průměrná cena ropy se ve středně dlouhém a možná i dlouhém období bude pohybovat zhruba v rozmezí od 80 do 90 dolarů za barel. K uvedení rozpočtu ruské vlády do rovnováhy by přitom podle agentury Reuters bylo zapotřebí, aby cena dosahovala nejméně 100 dolarů za barel.