\"V OPEC je shoda na tom, že bychom měli pečlivě monitorovat trh a ve vhodné době na něm reagovat,\" řekl Zangáne podle agentury Reuters. Schůzku s Nuajmím označil za \"skvělou\" a řekl, že jejich postoje jsou nyní \"velmi blízké\".
Írán je zastáncem toho, aby OPEC podpořil ceny omezením své vlastní produkce. Saúdská Arábie naopak dává najevo, že na čtvrtečním zasedání OPEC nebude podporovat výraznější snížení těžby ropy. Kartel v čtvrtek rozhodne, jak zareaguje na letošní prudký pokles cen této strategicky důležité suroviny.
Saúdská Arábie o situaci na trhu již v úterý jednala s Ruskem, Venezuelou a Mexikem, jejich rozhovory však žádnou shodu na podpoře cen ropy nepřinesly. Saúdská Arábie je nejvlivnějším členem kartelu OPEC a největším vývozcem ropy na světě. Rusko, které do kartelu nepatří, je největším světovým producentem ropy a povzbuzuje OPEC, aby svou těžbu snížil. Samo však dalo najevo, že vlastní produkci neomezí ani v případě ještě hlubšího cenového poklesu.
Čtvrteční zasedání OPEC ve Vídni bude patřit mezi nejdůležitější v posledních letech. Světové ceny ropy se od června propadly o zhruba 30 procent a nyní se pohybují pod 80 dolary za barel.
Za poklesem cen ropy stojí vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech; na straně poptávky ropu srážejí obavy z hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Podle některých analytiků by se pokles cen mohl ještě prohloubit, pokud se OPEC ve čtvrtek nedohodne na snížení těžby o minimálně milion barelů denně. Těžební limit zemí OPEC v současnosti činí 30 milionů barelů denně.