Za celý loňský rok SZPI rozdala pokuty za 64 milionů korun. \"V tuto chvíli, řekněme ke konci měsíce listopadu, se pohybujeme někde okolo 85 milionů korun a já předpokládám, že za celý rok 2014 se budeme pohybovat někde okolo 100 milionů korun,\" řekl Klanica.
\"Pokud výchovný efekt nemají pokuty v řádu desetitisíců ani v řádu statisíců, tak nám nezbývá nic jiného, než na tu situaci nerezignovat a pokusit se efekt realizovat pomocí pokut v řádu milionů,\" poznamenal.
Dozorové orgány ministerstva zemědělství se dnes dohodly s Generálním ředitelstvím cel, že budou koordinovat postup kontrol. \"My jsme se dneska dohodli na pokračování spolupráce a společném postupu při kontrolách, tak abychom dokázali společně zachytit maximum nelegálních dovozů do České republiky a zajistit kvalitu potravin pro naše spotřebitele,\" řekl předseda sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO).
Dovozci živočišných produktů musí od 3. října informovat o dovozu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Nově musí dovozy hlásit také importéři vybraných rostlinných produktů. Do formuláře musí uvádět také informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku.
Podle Klanici inspektoři SZPI za prvních osm měsíců platnosti nového předpisu prověřili více než 4000 z 20.000 hlášených zásilek. Zjistili například zbytky pesticidů na některých druzích ovoce a zeleniny, špatnou deklarace odrůdy například u brambor a některé další problémy v dokladech a jakosti.
Šéf SVS Milan Malena dnes zopakoval, že za zhruba dva měsíce od zpřísnění nahlašovací povinnosti pro dovozce nebylo kvůli porušení veterinárních předpisů puštěno v Česku do prodeje 35 tun potravin živočišného původu. Kontroloři zjistili také řadu administrativních pochybení dovozců i výrobců. SVS uložila, zatím nepravomocně, pokuty za celkem 14 milionů korun. Loni za celý rok dosáhly pokuty 24 milionů korun. Mluvčí SVS Josef Duben v tomto týdnu ČTK řekl, že veterináři očekávají, že celkové letošní pokuty výrazně přesáhnou 30 milionů Kč.