Hrubý domácí produkt (HDP) Indie se od července do září v meziročním srovnání zvýšil o 5,3 procenta. V předešlém kvartálu, který byl prvním čtvrtletím nového fiskálního roku, rostla ekonomika o 5,7 procenta, což bylo maximum za dva a půl roku. Růstové tempo posledního čtvrtletí mírně překonalo odhady ekonomů oslovených agenturou Reuters.
Nová vláda premiéra Naréndry Módího, která nastoupila v květnu po volbách, slíbila, že dostane zemi z útlumu a zvýší tempo růstu pomocí reforem na dřívějších sedm až osm procent. Dnešní údaje podle analytiků naznačují, že vláda zřejmě vyvine na centrální banku tlak, aby snížila úrokové sazby, a dala tak kabinetu čas na reformy.
Činitelé ministerstva financí agentuře Reuters sdělili, že ministr Árun Džaitlej už požádal šéfa centrální banky, aby na zasedání příští týden prosadil snížení úroků. Banka bude podle analytiků namítat, že zpomalení ekonomiky nebylo tak výrazné, jak se předpokládalo, a že obavy z inflace mají větší váhu. Indickou ekonomiku v posledních letech podkopávala mimo jiné vysoká inflace, ta ale díky zlevňování ropy a dalších surovin letos klesá.
Módí po volbách mimo jiné slíbil, že každý měsíc zajistí vytvoření milionu pracovních příležitostí. Zároveň ale varoval, že bude potřebovat více času, než se podaří vymanit ekonomiku z nejvýraznějšího zpomalení od začátku 90. let, kdy tržní reformy nastartovaly éru rychlého růstu. V minulých dvou letech rostla indická ekonomika nejpomaleji za více než čtvrt století.