Čtvrtině pojišťoven v EU prý hrozí kvůli nízkým úrokům potíže

01.12.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt nad Mohanem 1. prosince (ČTK) - Téměř čtvrtině evropských pojišťoven hrozí v budoucnu problémy s plněním závazků vůči pojištěncům, pokud přetrvají nynější mimořádně nízké úrokové sazby a tím i nízké výnosy z bezpečných investic. Plyne to ze zátěžových testů pojišťoven, jejichž výsledky zveřejnil evropský regulačni úřad EIOPA.

 

Úřad sedm měsíců zkoumal, jak si jednotlivé evropské pojišťovny povedou v případě různých hypotetických problémů na finančních trzích a v ekonomice. Konkrétně zjišťoval výši kapitálových rezerv, z nichž by pojišťovny mohly vyplácet nároky pojištěnců, a hodnotil je na základě různých scénářů.

\"Pokračování současné situace nízkých výnosů by mohlo vést k tomu, že některé pojišťovny by měly za 8-11 let problémy s plněním závazků vůči svým pojištěncům,\" uvedla EIOPA. Její požadavek na kapitál nesplnilo 24 procent testovaných firem, úřad ale jejich jména nezveřejnil.

Evropská centrální banka udržuje svou základní úrokovou sazbu na prakticky nulové úrovni a letos na podzim začala s dalším uvolňováním měnové politiky pomocí nákupů dluhopisů. To vede k nízkým výnosům z relativně bezpečných státních dluhopisů a obligací krytých nemovitostmi a dalšími aktivy a snižuje zisky pojišťoven z investování vybraného pojistného. Pojišťovny tak nemohou dostatečně posilovat kapitál, aby měly v budoucnu dost peněz na výplatu nároků.

Kapitálové kritérium EIOPA by měly splnit velké společnosti jako Allianz, Axa a Generali, řekli agentuře Reuters analytici odvětví. Více ohroženy jsou menší pojišťovny, které měly potíže projít scénářem \"dvojitého úderu\", kdy klesají ceny investičních aktiv a zároveň roste hodnota budoucích závazků.

EIOPA uvedla, že zátěžových testů se zúčastnilo 60 pojišťovacích skupin a 107 individuálních pojišťoven ze všech 28 zemí EU plus Norska, Švýcarska a Islandu. Prověřované pojišťovny se na objemu vybraného pojistného v Evropě podílejí 55 procenty.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK