Fond pro řešení krizí přitom nebude právnickou osobou, ale jen samostatným souborem majetku, který bude spravován Garančním systémem finančního trhu. Ten vznikne transformací současného Fondu pojištění vkladů, který ale i nadále bude odděleně spravovat i peníze na pojištění vkladů. Peníze ve Fondu pro řešení krize bude možné použít jenom ke konkrétně stanoveným účelům. Garanční systém finančního trhu pak coby společnost bude odpovědný za správu právě Fondu pro řešení krize a současného Fondu pojištění vkladů.
Cílem zákona je podle MF nastavit komplexní rámec pro předcházení a řešení krizí finančních institucí. \"Základním principem je, aby náklady řešení krize institucí byly neseny zejména odpisy majetku akcionářů a věřitelů. ČNB získá pravomoci pro účely řešení krize relevantních institucí. Bude zřízen Fond pro řešení krize, tvořený především příspěvky jednotlivých institucí, jehož prostředky mohou být využity při řešení krize dané instituce,\" uvádí zpráva k zákonu.
Norma rovněž upraví postupy pro využití peněz ze státního rozpočtu pro případ, že nebude možné situaci řešit jinak. Návrh rovněž ukládá povinnosti finančním institucím například zpracovat ozdravné plány, udržovat předepsaný minimální objem odepisovatelných závazků nebo odvádění příspěvků do fondu.
Zákon vychází z požadavků EU, jejichž cílem je zajistit jednotné řešení selhání bank, družstevních záložen a obchodníků s cennými papíry. Opatření vycházejí z doporučení Rady pro finanční stabilitu (FSB), jež požaduje vytvoření nástrojů, které mají zaručit, že náklady selhání dané instituce nesou zejména její akcionáři a věřitelé, a nikoliv daňoví poplatníci.
MF navrhuje, aby Poslanecká sněmovna vyslovila se zákonem souhlas již v prvním čtení. Normu je totiž nutné podle úřadu přijmout co nejdříve, protože transpoziční lhůta skončí letos 31. prosince.