Poškozené dříví představuje přibližně 1,25 procenta z plánovaných ročních těžeb, které jsou kolem osmi milionů metrů krychlových. Například při dosud největší kalamitě po orkánu Kyrill v lednu 2007 bylo v lesích podniku poničeno přes pět milionů metrů krychlových dřeva.
Vedle jižních Čech Vysočiny Lesy ČR škody z ledovky evidují také v Jihomoravském kraji na Náměšťsku či Znojemsku nebo Olomouckém kraji na Prostějovsku. Namrzající déšť i tam pokryl stromy silnou vrstvou ledu, pod jehož tíhou se lámaly větve i celé koruny stromů.
Dosavadní odhad škod bude podnik v následujících týdnech zpřesňovat. \"Některá poškození stromů nemusejí být nyní viditelná a projeví se až v pozdějším období. Poškozeny mohou být všechny dřeviny, převážně borovice, ale také duby, které přitom patří k nejodolnějším,\" uvedl Szórád.
Zpracování ledové kalamity bude postupné ve směru od hlavních cest do vnitřních částí porostů. \"Do některých lokalit, vzhledem k pozdějšímu projevu způsobených škod, se budeme muset opakovaně vracet,\" uvedl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický. Současně vyslovil obavu z dalšího vývoje počasí. \"Relativně vysoké teploty v tomto období často končí rychlým větrem, který by mohl způsobit další kalamitu,\" uvedl.
Podnik v nejvíce postižených oblastech Dačicka a Jindřichohradecka již požádal příslušné úřady o vydání zákazu vstupu veřejnosti do lesů, a to s platností do konce února příštího roku. Zákaz vstupu do lesů již začal platit v některých lesích u Klášterce nad Ohří. V ostatních lesích by lidé měli být při vstupu do lesa velmi obezřetní.
Takzvaná nahodilá těžba se u Lesů ČR v posledních pěti letech pohybovala mezi 1,5 až třemi miliony metrů krychlových. Loni podle výroční zprávy LČR podíl nahodilé těžby na celkové těžbě činil 25 procent, tedy dva miliony metrů krychlových. Z toho přes 900.000 metrů krychlových tvořila těžba vyvolaná přírodními živly, zejména větrem. Do nahodilé těžby patří i těžba dříví napadeného kůrovcem.
Zdeněk Rychtera dr