\"Chtěli bychom posílit spolupráci s Českou republikou (v jaderné energetice) a zúčastnit se velkých projektů, které budou strategického významu, zejména pokud jde o rozšíření dvou jaderných elektráren v České republice,\" uvedl Valls na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou.
\"Až se Česká republika rozhodne, jak to dopadne s rozšiřováním jaderných elektráren, chceme se v každém případě zúčastnit,\" dodal Valls, v jehož delegaci jsou i zástupci francouzských energetických koncernů Areva a EDF.
Právě Areva se přihlásila do později zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Temelína, ze soutěže ale byla posléze vyřazena. Česká vláda nyní zvažuje, že by v Temelíně a Dukovanech mohlo vyrůst po jednom novém bloku.
Sobotka k tomu poznamenal, že při jednání francouzského partnera seznámil s tím, že Česko připravuje novou strategii rozvoje jaderné energetiky. \"Máme zájem na tom, abychom rozvíjeli výrobu z jádra v obou stávajících jaderných elektrárnách, které máme v České republice,\" uvedl.
Mluvili prý i obecně o přístupu k jádru, na němž Praha i Paříž staví svou energetickou koncepci. \"Je velmi důležité, že v Evropě jsou země jako Francie, které rozumí potřebám České republiky udržet výrobu z jádra jako součást energetického mixu,\" konstatoval Sobotka s tím, že Česko hodně stojí o to, aby v Evropě existovala svoboda volby energetického mixu pro jednotlivé členské země. \"Ve Francii máme už řadu let partnera, který těmto našim argumentům rozumí,\" doplnil Sobotka.