Procentuální vyčíslení vychází z provozovatelské smlouvy uzavřené mezi PVK a městem. PVK při výpočtu zohledňuje inflaci a zvýšené náklady vyplývající z poklesu odběru vody, protože Pražané každoročně odeberou méně vody. Zatímco například v roce 2008 lidé \"vytočili\" 85,96 milionu metrů krychlových, loni to bylo 78,2 milionu. Letos to bude podle odhadu PVK zase méně.
Postup zvyšování vodného a stočného určuje smlouva mezi magistrátem, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady PVK a PVS, poté město.
Zdražování vody budou na úterním jednání řešit radní hlavního města. \"Dokud to rada neprojedná, nepovažuji za vhodné cokoliv říkat do médií,\" řekla ČTK radní Jana Plamínková (STAN), která má zásobování pitnou vodou v radě na starosti.
Z nynější ceny připadá na vodné 43,84 koruny a stočné 32 korun. Inflační cíl České národní banky pro letošní rok je dvě procenta. Pokud by tedy voda zdražila o uvažovaná 2,4 procenta, Pražané by si za metr krychlový připlatili zhruba korunu a padesát haléřů.
Skokově zdražovala voda v hlavním městě naposledy v roce 2013. Tehdejší vedení Prahy rozhodlo o zdražení o 11 procent. Na konci roku 2013 se zdražovalo pouze o inflaci.
Do Prahy přiteče ročně přes 100 milionů metrů krychlových vody, z toho 73 procent je z nádrže Želivka. Na distribuci vody má Praha uzavřenou smlouvu s Veolií, pod kterou spadá PVK, do roku 2028.