Reorganizace podle Budinského změnila strukturu zaměstnanců, část dřívějších techniků přešla do dělnických profesí. \"Celkově nám ve struktuře roste podíl dělníků a klesá podíl techniků,\" uvedl Budinský. \"Budeme doufat, že příští rok žádné propouštění, které bylo v rámci skupiny největší právě u nás, už nenastane,\" řekl ČTK Šimon Vohar ze Severočeského sdružení odborových organizací důlního průmyslu.
Na zakázkách Severočeských dolů jsou závislé i další podniky. \"Utlumení těžby či omezení provozu bude mít za následek organizační změny i v těchto podnicích,\" řekl ČTK analytik trhu práce krajské pobočky úřadu práce Michal Tuček. Z celkového počtu propouštěných zaměstnanců má 89 nárok na důchod. V okrese Teplice se hromadné propouštění týká 120 zaměstnanců a v okrese Chomutov 111 lidí. Firma propouští napříč různými profesemi. \"Jde o řídicí pracovníky a mistry, programátory, zeměměřiče, personalisty, horníky, obsluhu strojů a podobně,\" vyjmenoval Tuček.
Stav zaměstnanců dolů před reorganizací byl 2923. \"Na počátku roku 2015 budeme mít 2692 zaměstnanců,\" uvedl Budinský. Odboráři s propouštěním sice nesouhlasili, žádný větší protest se nicméně nekonal. Novou kolektivní smlouvu pro roky 2015 až 2017 podepíše vedení s odbory 15. prosince. Jednání bylo podle Budinského náročné, ale korektní.
Tarifní mzdy se v příštím roce měnit nebudou. \"Dojednáno bylo zlepšení v oblasti benefitů,\" uvedl Budinský. Podle Voharky zaměstnanci dostanou v prvních měsících roku 2015 jednorázový příplatek a na jaře pak poukázky. \"V roce 2016 budeme jednat na základě vnější makroekonomické situace o možném zvýšení platů. A v roce 2017 porostou tarifní mzdy o předpokládanou inflaci roku 2017,\" doplnil Budinský.
Severočeské doly loni hospodařily s provozním ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od vzniku firmy v roce 1994. Většina uhlí z dolů SD končí v tepelných elektrárnách ČEZ.