Zemědělští odboráři se zatím s podnikateli na růstu mezd neshodli

12.12.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. prosince (ČTK) - Zemědělský svaz ČR se zatím nedohodl s odboráři ohledně růstu mezd v zemědělství v nadcházejícím roce. Obě strany během dnešního druhého jednání proti první schůzce z 1. prosince ustoupily, odboráři zmírnili svůj požadavek navýšení mzdových tarifů z původních 3,7 na tři procenta. Zaměstnavatelé, kteří byli původně ochotni diskutovat o navýšení 1,5 procenta, přistoupili na dvouprocentní růst mezd. S hledáním kompromisu budou obě strany pokračovat příští pátek.

\"Přestože jsme dnes dohodu neuzavřeli, věříme, že se domluvíme,\" uvedli zástupci obou stran. Již dříve sdělili, že se chtějí na znění kolektivní smlouvy vyššího stupně dohodnout do konce roku, aby mohla platit k 1. lednu 2015. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha během dnešního jednání zastupoval také menší ze dvou tuzemských svazů zemědělců, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů.

Podle informací z letošního července zaměstnávali členové Zemědělského svazu zhruba 42.000 lidí v domácím zemědělství, tedy asi 40 procent. Na podmínkách kolektivní smlouvy pro letošní rok se obě strany dohodly až začátkem června. Svaz na mzdové požadavky odborů nechtěl přistoupit. Až téměř v pololetí kývl na růst mzdových tarifů o tři procenta.

Obě strany pak podepsaly rozšíření kolektivní smlouvy na celé odvětví. Její podmínky se díky tomu vztahují na všechny subjekty v zemědělství a lesním a vodním hospodářství, kromě těch, na něž se vztahuje smlouva mezi odbory a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů podepsaná v lednu. Podle Pýchova odhadu kolektivní smlouva platí pro více než tři čtvrtiny ze zhruba 100.000 lidí pracujících v českém zemědělství.

Dlouhodobé snižování zaměstnanosti v zemědělství loni pokračovalo, proti předchozím rokům však jeho tempo zpomalilo. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 1,8 procenta na 103.500. Průměrná mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství vzrostla loni o 2,9 procenta na 20.584 Kč, když průměrná mzda v Česku činila 25.128 Kč. Nepoměr mezi mzdami v zemědělství a zbytku národního hospodářství klesl o 2,2 procentního bodu na 81,9 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK