Dow Jonesův index v závěru dne klesl o 0,58 procenta na 17.180,84 bodu. Širší index S&P 500 uzavřel na 1989,63 bodu se ztrátou 0,63 procenta a index technologického trhu Nasdaq ztratil 1,04 procenta na 4605,16 bodu.
Hlavní indexy v pátek sestoupily na minima za dva měsíce a za celý minulý týden klesly poprvé po sedmi týdnech vzestupu. Index širšího trhu za týden oslabil o 3,5 procenta, což byla jeho nejhlubší ztráta za více než dva a půl roku. Akciový trh se dostal pod silný tlak prudkého sestupu cen ropy, který srážel akcie energetického sektoru.
Ceny ropy se v pondělí po dočasném oživení propadly na nová minima za pět a půl roku, což oslabilo nejen akcie energetického sektoru, ale zasáhlo i další odvětví. \"Otázka nižší globální poptávky . . . a její dopad na světový hospodářský růst je nyní pro investory velkou obavou,\" řekl agentuře Reuters viceprezident firmy BB&T Wealth Management Bucky Hellwig.
Údaje z ekonomiky byly nejednoznačné. Průmyslová výroba v USA sice v listopadu vzrostla nejvíce za devět měsíců, předběžný prosincový ukazatel vývoje zpracovatelského průmyslu v oblasti severovýchodu USA ale vykázal první pokles za téměř dva roky.
Kurz eura v pondělí kvůli vyhlídkám na další pokles inflace v eurozóně oslaboval. Japonský jen navzdory vítězství premiéra Šinzóa Abeho ve volbách zpevnil, investoři ale očekávají, že bude dlouhodobě pokračovat v poklesu. Dolar celkově podporovaly dohady ohledně nadcházejícího zasedání měnového výboru americké centrální banky.
Euro vůči dolaru v závěru kleslo o 0,2 procenta na 1,2432 USD. Dolar proti jenu oslabil o 0,8 procenta na 117,80 JPY, jeho index vůči koši šesti měn ale posílil o 0,15 procenta.