Rubl obnovil pokles, ztrácí dalších pět procent

17.12.2014 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 17. prosince (ČTK) - Na měnovém trhu v Rusku pokračují i dnes prudké otřesy a kurz rublu zahájil obchodování poklesem vůči dolaru o zhruba pět procent. Tento týden ztrácí ruská měna kolem 20 procent a země je na prahu své první měnové krize od roku 1998. Od počátku roku ztrácí rubl přes 50 procent a jeho pád odráží řadu faktorů - od krize na Ukrajině a západních sankcí proti Moskvě, přes obavy ze sestupu ekonomiky do recese až po nynější eskalující propad cen ropy na světových trzích.

Kurz rublu k dolaru na začátku dnešního obchodování ztrácel 5,2 procenta na 71,10 RUB/USD, později ale ztráty smazal, plyne ze záznamů agentury Reuters. V úterý kurz dočasně překročil hranice 80 rublů za dolar a 100 rublů za euro, přestože ruská centrální banka v pondělí večer rozhodla o drastickém zvýšení úrokových sazeb a pokračuje v intervencích na podporu měny.

Už v pondělí se rubl propadl o zhruba deset procent, a utrpěl tak nejhlubší jednodenní ztrátu od roku 1998, kdy rychlý pád rublu zavedl Rusko do platební neschopnosti a lidé ztratili většinu úspor. Centrální banka dnes uvedla, že v pondělí na devizovém trhu utratila na podporu měny 1,96 miliardy dolarů (43,3 miliardy Kč). Od počátku roku banka vydala na nákupy rublů na trhu přes 80 miliard dolarů.

Centrální banka v úterý prohlásila, že je připravena zavést další opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů, a navázat tak na pondělní krok, kdy zvýšila základní sazbu o 6,5 procentního bodu na 17 procent. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v úterý o finanční a ekonomické situaci země jednal s předními představiteli vlády a centrální banky, žádná nová opatření ale nepřišla.

Objevují se hlasy, že Rusko by mělo omezit pohyb kapitálu, to ale centrální banka a vláda odmítá. Ruské veřejné finance a devizové rezervy jsou nyní v mnohem lepším stavu než v krizovém roce 1998, měnová krize to ale může změnit.

Podle analytiků povede pád rublu k prohloubení recese, protože vysoké úroky ochromí růst, a ruským firmám se prudce prodraží splácení zahraničních úvěrů. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi hrozí ztráta dvou klíčových pilířů jeho popularity - finanční stability a prosperity, a to právě v době, kdy se kvůli krizi na Ukrajině prudce zhoršily vztahy Ruska se Západem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK