\"Je to signál pro investice do ekonomiky, signál pro podporu růstu a zaměstnanosti. Z tohoto hlediska ho nepochybně česká vláda bude podporovat,\" prohlásil Sobotka po příjezdu do Bruselu.
Vláda již podle něj vybírá projekty, které by fond mohl financovat. Peníze určené k motivaci investorů zamíří podle něj do veřejných i soukromých projektů například v oblastech energetiky či dopravní infrastruktury. Juncker a jeho tým počítá s tím, že investiční plán by v příštích třech letech měl přitáhnout investory v členských zemích ke zhruba dvěma tisícovkám projektů.
Podle Sobotky však vliv projednávaného balíčku nelze přeceňovat. Česko chce prý proto rovněž akcentovat dočerpávání prostředků z kohezních fondů, neboť to \"bude mít srovnatelně pozitivní vliv na ekonomický růst a zaměstnanost jako Junckerův balíček,\" uvedl český premiér. S jejich čerpáním má ČR dlouhodobě problémy.
Kolem nedávno představeného investičního plánu EK panuje v obecné rovině mezi členskými zeměmi shoda. Potřebu posílení investic, stejně jako nutnost strukturálních reforem a rozpočtové odpovědnosti, nikdo v principu nezpochybňuje. Čeká se především debata o detailech plánu, například o tom, zda se případně vložené prostředky budou počítat do rozpočtového deficitu.