Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti odhaduje, že je v Česku 150.000 problémových hráčů, z toho 40 až 80 tisíc je patologických.
Nyní provozovatelé hazardu platí jednotnou dvacetiprocentní daň pro všechny druhy her. Hazard je v tuzemsku velmi rozšířený. Loni Češi prosázeli 123,9 miliardy korun, což je meziročně o 0,9 procenta méně. Na výhrách se jim vrátilo 95,3 miliardy korun. Provozovatelům her tak zůstalo 28,6 miliardy korun, z nichž platili výše uvedené daně a odvody.
Už v říjnu ministerstvo představilo návrh zákona o hazardu, který výrazně zpřísňuje podmínky pro tento druh činnosti. Tento zákon i nové daňové sazby by podle ministerstva měly platit od 1. ledna 2016.
Kromě řady obcí a měst, které omezují nebo úplně zakazují herny, tak tlak na provozovatele hazardních her a loterií sílí i ze strany státu.
Ministerstvo financí počítá mimo jiné s tím, že se také zvýší paušální platba za jeden hrací přístroj u takzvaných technických her ze současných 20.000 korun ročně na 40.000 korun. Kromě toho budou provozovatelé hazardu i nadále platit devatenáctiprocentní daň z příjmů fyzických osob. Beze změny zůstane i osvobození provozování všech typů her od DPH bez možnosti jejího odpočtu.
Ministerstvo si od změn slibuje, že od roku 2016 vybere na daních až o šest miliard korun více. Chce je poslat na sport, nejlépe přes ministerstvo školství namísto Českého olympijského výboru, jehož prostřednictvím peníze proudí nyní.