\"Příznivé trendy, které charakterizují rok 2014, by měly pokračovat. Jde zejména o stoupající spotřebu domácností a rostoucí investiční činnost. Dále bude klesat míra nezaměstnanosti za současného růstu reálných mezd. Dařit by se po letech mělo stavebnictví,\" uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Hůře než letos si zřejmě podle něj povede zahraniční obchod. Důvodem bude jak ekonomické zpomalení eurozóny, tak důsledky rusko-ukrajinského konfliktu, včetně pravděpodobného pádu ruské ekonomiky do recese. Pozitivně naopak bude působit pokles cen energií, zejména ropy.
Hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka očekává, že míra inflace na začátku příštího roku roku bude začínat blízko nuly a s rostoucí ekonomikou se bude postupně zvyšovat. Růst české ekonomiky nebude ovšem v příštím roce podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory natolik silný, aby se růst poptávky rychle přetavil do cen.
\"Na druhou stranu bude růstu spotřebitelských cen napomáhat nízká srovnávací základna. Inflaci by měla pomoci tlačit vzhůru i slabší koruna a svým způsobem i rozvolněná politika Evropské centrální banky. Deflace se proto bát nemusíme,\" uvedl Pikora.
S rostoucí ekonomikou také klesne nezaměstnanost. Podle Brožky klesne na 7,2 procenta z letošní úrovně 7,7 procenta. \"Lepšící se pozice firem a přidávání ve veřejném sektoru povede v příštím roce k mírnému zrychlení růstu mezd k čtyřem procentům, firmy budou ale stále opatrné,\" uvedl.
Významným zdrojem ekonomického růstu bude podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka i rozpočtová politika. \"Očekáváme jak pozitivní dopad přes vyšší spotřebu domácností díky růstu mezd a sociálních transferů a přes vyšší spotřebu vlády, tak zejména přes vyšší infrastrukturní investice financované z veřejných peněz,\" uvedl.
Důležitou událostí v příštím roce bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera, jak razantně se postaví Evropská centrální banka k hrozící hrozbě deflace v eurozóně. \"Zajímavá bude i měnová politika na domácí úrovni, jelikož ceny budou pod vlivem nižších cen ropy růst podstatně méně, než očekávala ČNB ve své poslední listopadové prognóze. Domníváme, že ČNB v příštím roce posune intervenční závazek o několik čtvrtletí směrem ke konci roku 2016,\" uvedl s tím, že cílené další oslabení koruny ze strany centrální banky neočekává.
Odhady vývoje ekonomiky 2015 (v závorce odhady pro rok 2014):
(v pct.) Společnost HDP Průměrná míra inflace Míra nezaměstnanosti Deloitte 2,3 (2,2) 0,8 (0,4) 7 (7,7) EY 3 (2,5) 1,5 (0,4) N/A UniCredit Bank 2,4 (2,3) 1,2 (0,4) 7 (7,7) Komerční banka 2,3 (2,3) 0,7 (0,4) 7,4 (7,7) ČSOB 2 (2,3) 1,1 (0,4) 7,2 (7,6) Roklen 2,5 (2,6) 0,5 (0,3) 7,4 (7,6)
Zdroj: Firmy