Země udělila licence na pět let. Dohody s vítěznými společnostmi chce podepsat do začátku dubna.
Chorvatsko se v červenci 2013 stalo členem Evropské unie. Země je však od roku 2009 v recesi a doufá, že jí ropa a plyn z Jaderského moře pomohou k ekonomickému růstu. Vláda v příštích pěti letech očekává investice do průzkumu těžby 2,5 miliardy USD (57,5 miliardy Kč).
Licence se vztahují na celkem 29 oblastí o rozloze 1000 až 1600 kilometrů čtverečních, osm na severu a 21 ve střední a jižní části Jadranu. Podle odhadů je velmi pravděpodobné, že v severní části se najdou zásoby plynu a v jižní části, kde je mořské dno hlubší, budou zásoby ropy.
Místní ekologové však upozorňují, že těžba ropy může poškodit Jadran a velmi lukrativní odvětví cestovního ruchu. \"Strategická studie o dopadu na životní prostředí bude dokončena před podpisem dohody,\" řekla novinářům šéfka národní agentury pro ropu a plyn Barbara Dorićová.
Chorvatsko ročně spotřebuje tři miliardy metrů krychlových plynu a zhruba 65 procent této spotřeby pokrývá plyn, který země těží z polí v příbřežních oblastech. Země doufá, že průzkum zpřístupní nové zdroje, díky nimž bude moci uspokojit celou domácí poptávku po těchto surovinách.
Chorvatsko také spustilo mezinárodní výběrové řízení s cílem udělit licence na průzkum těžby ropy a plynu na pevnině. Toto řízení má skončit v únoru. Země také znovu počítá s výstavbou terminálu na zkapalněný zemní plyn na ostrově Krk.