Analýza uvádí, že počet podniků, které se v roce 2014 dostaly do konkurzu, stoupl oproti původně rekordnímu předloňsku o 13. Nejrizikovější přitom byla stejná odvětví jako v předchozích letech - obchod, průmysl a stavebnictví.
Na druhé straně ale přes krach četných firem klesla nezaměstnanost. V lednu 2014 bylo bez práce celkem 402.124 lidí, zatímco na konci listopadu jich práci nemělo 374.018. To je pokles o 28.000. K úbytku nezaměstnaných výrazně přispěli lidé, kteří odešli do penze. Počet důchodců vzrostl o 26.000 na více než milion.
\"Loňský rok se zapíše do historie zahájením restrukturalizace dvou stavebních gigantů. Společnosti Doprastav a Váhostav zaměstnávaly 1000 až 1999 lidí a restrukturalizace byla povolena i dalším třem větším stavebním firmám se 100 až 149 zaměstnanci,\" uvádí CRIF - Slovak Credit Bureau.
Doprastav i Váhostav patří mezi pětici největších stavebních firem na Slovensku. Obě firmy se dostaly do finančních potíží a pouze díky soudní ochraně před věřiteli se vyhnuly bankrotu - Doprastav už na jaře a Váhostav v říjnu.
Slovenské stavebnictví zaznamenalo výraznější propad po propuknutí globální krize. Stavební produkce klesá od roku 2009 a k oživení sektoru navzdory dřívějším předpokladům nedošlo ani loni.
Mezi bankrotujícími firmami se ocitly i některé mediálně známé společnosti, připomíná se v analýze společnosti CRIF - Slovak Credit Bureau. Do konkurzu se dostaly například Medina Tours, Auto Bavarija, Amera Slovakia Kremnica nebo Kúpele Brusno. Nejvíce úpadků bylo vyhlášeno v Bratislavském kraji, kde ale také podniká nejvíc subjektů. Naopak nejméně firem zbankrotovalo v Trenčínském kraji.