Odchod Řecka z eurozóny by německé banky příliš nezasáhl

05.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 5. ledna (ČTK) - Případné vystoupení Řecka z eurozóny by německý bankovní systém příliš zasáhnout nemělo, protože úvěrová angažovanost největších německých bank v Řecku je relativně nízká. Německé banky sice mají v Řecku celkově asi 23,5 miliardy eur (asi 650 miliard Kč) rozpůjčovaných úvěrů, na většině z tohoto objemu se ale podílí státní rozvojová banka KfW. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se opírá o údaje německé bankovní asociace BdB.

 

KfW má u řeckého státu pohledávky v úhrnném objemu asi 15 miliard eur. Naproti tomu Deutsche Bank, která je největší německou bankou, měla u řeckých klientů ke konci září úvěry za 298 milionů eur. Německá \"dvojka\" Commerzbank má u řeckých bank, firem a státu asi 400 milionů eur.

Řecko čekají 25. ledna předčasné parlamentní volby, jejichž favoritem je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA). Ta se staví proti úsporným opatřením, jimiž mezinárodní věřitelé podmiňují pokračování finanční pomoci Řecku. To vyvolává sílící spekulace o odchodu Řecka z eurozóny.

\"Úvěrová angažovanost německých bank v Řecku je nízká,\" řekl šéf BdB Thomas Kemmer. \"Kdyby Řecko zasáhla platební neschopnost, přímé dopady na německé banky by byly zvládnutelné. Dokonce i nákaza, která by doprovázela odchod Řecka z eurozóny, by se dala přežít lépe než před dvěma či třemi lety,\" řekl.

Podle studie americké banky JP Morgan je další řeckou krizí v Evropě nejvíce ohrožena francouzská banka Crédit Agricole. Ta měla na konci roku 2013 u řeckých klientů pohledávky v objemu 3,5 miliardy eur. Největší francouzská banka BNP Paribas měla před rokem v Řecku úvěry za zhruba 700 milionů eur, zatímco Société Générale byla angažována částkou 300 milionů eur.

Týdeník Der Spiegel o víkendu napsal, že Německo již nehodlá za každou cenu bránit odchodu Řecka z eurozóny. Za radikální změnou postoje spolkové vlády podle listu stojí pokrok, který eurozóna učinila od nejhoršího období dluhové krize a díky němuž by měl odchod Řecka pouze omezené dopady na ostatní země používající euro.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK