Dow Jonesův index v závěru klesl o 1,86 procenta na 17.501,65 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,83 procenta na 2020,58 bodu a zaznamenal největší pokles od 9. října poté, co během dne oslaboval až o necelá dvě procenta. Index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na 4652,57 bodu se ztrátou 1,57 procenta.
Největší ztráty vykazovaly akcie energetických firem, takže energetický sektor jako celek utrpěl ztrátu zhruba čtyři procenta. Byl to pro něj největší celodenní propad od loňského 28. listopadu.
Trhy reagovaly na další pokles cen ropy. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) v pondělí poprvé od dubna 2009 sestoupila pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel a její cena za celý den ztratila zhruba pět procent. Ropa na světových trzích zlevňuje od loňského léta. Mezi investory roste nervozita, že za tímto vývojem může být něco víc než převis nabídky nad poptávkou; mohl by prý naznačovat i slábnoucí globální ekonomiku.
\"Čím níže ceny ropy jdou, tím víc to na trzích upevňuje názor, že to je možná více problém na straně poptávky než na straně nabídky,\" sdělil podle agentury AP Burt White ze společnosti LPL Financial.
Tlak na komodity obchodované v dolarech, jako je ropa, zvýšila i silnější americká měna. Euro vůči americkému dolaru nejdříve sestoupilo až na téměř devítileté minimum 1,18605 USD. Později se ustálilo lehce pod psychologicky důležitou hranicí 1,2 USD se ztrátou skoro půl procenta. Na propadu se podepsala politická nejistota v Řecku a obavy z možného odchodu této země z eurozóny. Dolarový index, který měří výkonnost americké měny ke koši hlavních zahraničních měn, se naopak vyhoupl až na 91,775 bodu, tedy nejvyšší úroveň od prosince 2005. Později zisky zmírnil, stále ale přidával zhruba 0,3 procenta.