Během dne jeho cena klesla až na 51,23 dolaru za barel, a ocitla se tak na nejnižší úrovni do května 2009. Kolem 10:45 SEČ Brent ztráty částečně stáhl, prodával se zhruba za 51,30 USD za barel a proti pondělí ztrácel 1,80 USD.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), která v pondělí sestoupila poprvé od dubna 2009 pod psychologicky důležitou hranici 50 dolarů za barel, dnes tento propad prohloubila. Cena přitom klesla až na 48,47 USD za barel, nejníže od dubna 2009. Později se cena stabilizovala, oproti pondělí je ale barel WTI stále levnější o půldruhého dolaru.
Ceny ropy tlačí od loňského léta dolů vysoký objem nabídky suroviny na trhu, především díky rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu cen ale přispívají také obavy ohledně hospodářského vývoje v Evropě a v Asii. Propad cen se zrychlil po listopadovém rozhodnutí těžebního kartelu OPEC nezasáhnout proti cenovému poklesu omezením produkce.
K poklesu cen nyní přispívá i slabý kurz eura. Ten snižuje kupní sílu eurozóny vůči ropě, která se obchoduje v dolarech. Roli hraje i nervozita kolem politické nejistoty v Řecku, ale také stagnující ekonomika eurozóny. Vyvolává to otazníky nad poptávkou po energiích v Evropě a upevňuje náladu na trhu směrem k dalšímu poklesu cen.
Někteří ekonomové očekávají, že levnější ropa pomůže zvýšit kupní sílu spotřebitelů a podpořit globální ekonomiku. Propad cen ropy, která od června ztratila zhruba polovinu hodnoty, ale vyvolává i obavy z deflace.
Aktuální ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent únor 51,31 53,11 New York - Nymex WTI únor 48,54 50,04