Po nedávných vyjádřeních šéfa ECB Maria Draghiho a dalších činitelů banky sílí spekulace, že banka ještě tento měsíc oznámí plán rozsáhlých nákupů státních dluhopisů zemí eurozóny. ECB by tak do ekonomiky pumpovala velké množství nových peněz v rámci takzvaného kvantitativního uvolňování, které v posledních letech praktikoval americký Fed i centrální banka Japonska. ECB by chtěla nákupy dluhopisů podpořit slabou ekonomiku a odvrátit deflaci, jejíž riziko se nyní zvyšuje kvůli propadu světových cen ropy.
Jednou ze zvažovaných možností je podle nizozemského listu to, že ECB bude kupovat státní dluhopisy v množství odpovídajícím podílu dané země na kapitálu ECB. Druhou alternativou jsou nákupy pouze dluhopisů zemí hodnocených nejvyšší úvěrovou známkou AAA. Výnosy těchto obligací by tak klesly směrem k nule, nebo dokonce do záporného pásma, což by mohlo investory od těchto cenných papírů odvrátit a nasměrovat je ke dluhopisům rizikovějších zemí eura.
Třetí možnost je podobná té první, nákupy by ale uskutečňovaly národní centrální banky. Riziko těchto investic by tak v zásadě zůstalo v rámci dané země, uvedl list.
Na zprávu, že ECB by mohla nakupovat jen nejkvalitnější státní dluhopisy, reagoval trh snížením výnosů německých dluhopisů na nová rekordní minima. Na nové rekordy klesly i výnosy francouzských, nizozemských, rakouských a finských obligací, rostly naopak výnosy italských a španělských bondů.
ECB zprávu odmítla komentovat. Podle Reuters ale její obsah koresponduje s tím, co minulý týden řekl hlavní ekonom ECB Peter Praet.
ECB loni v rámci snahy o podporu ekonomiky a boje proti deflaci snížila svou základní úrokovou sazbu až na rekordní minimum 0,05 procenta. Na podzim pak začala s nákupy bezpečných dluhopisů a dalších cenných papírů vydávaných komerčními bankami, aby podpořila jejich úvěrovou aktivitu.