Deficit obchodu USA klesl díky levné ropě na minimum za 11 měsíců

07.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 7. ledna (ČTK) - Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu snížil na minimum za 11 měsíců. Dopomohl k tomu pokles dovozu v důsledku snížení hodnoty dovážené ropy na nejnižší úroveň za více než pět let. Mírně ale klesl také vývoz z USA, sdělilo dnes tamní ministerstvo obchodu.

Schodek obchodní bilance se proti říjnu snížil o 7,7 procenta na 39 miliard dolarů (915 miliard Kč). Ekonomové oslovení agenturou Reuters čekali jen mírný pokles, a to na 42 miliard USD. V listopadu 2013 měly USA deficit 36 miliard USD.

Objem dovozu klesl o 2,2 procenta na 235,4 miliardy USD, což bylo nejméně od loňského února. Hodnota dovozu ropy byla nejnižší od února 2009 a objem tohoto dovozu klesl dokonce na minimum za dvě desetiletí.

Spojené státy díky mohutnému rozvoji těžby výrazně zmírnily svou závislost na dovozu ropy. Americká produkce nyní rovněž přispívá k propadu světových cen ropy na minima za téměř šest let. Průměrná cena dovážené ropy v listopadu klesla proti říjnu o 5,5 dolaru na 82,95 USD za barel, což bylo nejméně od konce roku 2010.

Vývoz zboží a služeb z USA klesl o jedno procento na 196,4 miliardy dolarů. Podle analytiků k tomu mohly přispět mzdové spory v amerických tichomořských přístavech, které se projevily v odkládání nakládky zboží.

Zahraniční obchod přispěl v loňském třetím čtvrtletí 0,8 procentního bodu k pětiprocentnímu růstu celé americké ekonomiky, který byl nejsilnější za 11 let. Za čtvrté čtvrtletí se čeká zpomalení expanze na 2,5-3,0 procenta, letošní vyhlídky největší světové ekonomiky jsou ale příznivé. Díky levnému benzinu a rostoucím mzdám by se měly zvýšit spotřebitelské výdaje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK