Vinou teplé zimy podnik nesplnil plán tržeb z tepla, které se propadly o 20 až 25 procent oproti standardním letům. Za rok 2013 inkasoval za teplo 1,068 miliardy Kč. \"Odběry byly nízké, ale fixní náklady stejné,\" uvedl Drápela. Velmi teplé počasí panovalo nejen na konci loňského roku, ale také na jeho počátku, kdy výrobní ředitel Zdeněk Dongres zhodnotil zimu jako nejhorší za poslední čtvrtstoletí.
Celkové loňské výnosy podniku s 270 lidmi by se měly pohybovat na úrovni 2,3 miliardy korun, loňské tržby činily 2,7 miliardy Kč. Mírně přes polovinu zajistí prodej elektřiny.
Město Plzeň by jako stoprocentní akcionář mělo dostat z loňského čistého zisku dividendu 130 milionů Kč oproti předloňským 150 milionům Kč. Zbytek profitu použije firma hlavně na úpravy uhelných zdrojů, aby plnily od roku 2021 nové emisní limity EU. V roce 2013 vykázala teplárna čistý profit 437 milionů korun, o rok dříve 372 milionů Kč.
Díky velmi dobře nasmlouvané ceně podpůrných služeb, takzvané špičkovací elektřiny pro ČEPS, plánuje letos teplárna o deset až 15 procent vyšší hrubý zisk než loni. \"Bude ale záležet na počasí,\" uvedl Drápela.
Hospodaření teplárny začnou výrazně ovlivňovat emisní povolenky, které musí nakupovat. Podle Drápely zdražily za tři roky sedmkrát na sedm euro. Teplárna na ně letos vydá 65 milionů korun. \"Cílem hloupého, rádoby ekologického nástroje EU, je, aby Poláci a Češi přestali pálit své uhlí a pálili ruský nebo norský plyn,\" uvedl ředitel. Podle něj se začíná ukazovat, že bezuhlíkaté zdroje podniku, tedy kotel na biomasu a budovaná spalovna odpadu, vnější vlivy částečně eliminují. Kromě povolenek zdražily i vstupy jako uhlí a vápenec.
Podnik opět plánuje zisk obezřetně zejména kvůli pět let klesajícím výkupním cenám běžné silové elektřiny. Zatímco v roce 2012 činila 53 eur/MWh, letos to bude už jen 38 eur.
Plzeňská teplárenská zvýšila od ledna ceny tepla o 4,6 procenta na 512 Kč/GJ s DPH, což je podle Drápely zhruba o stokorunu na gigajoule nižší cena, než je průměr uhelných tepláren v ČR.