Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Situace je komplikovanější o skutečnost, že v okolí těžby je oblast rozsáhlé zásobárny pitných vod v severních a středních Čechách. Za 30 let byly do podzemí vtlačeny čtyři miliony chemikálií. \"Koncentrace kontaminantů je 50 gramů na litr, cílová koncentrace by měla být sedm gramů na litr,\" uvedl ředitel Státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík. Diamo má sanaci na starost.
Likvidace následků těžby začala v roce 1996, zatím se na sanaci vynaložilo skoro 20 miliard korun. Podle Rychtaříka za rok zlikvidují asi 160.000 tun kontaminovaných kyselých roztoků.
Lidé v Podještědí se obávají obnovení těžby uranu, podle Mládka ale s ničím takovým současná vláda nepočítá. \"Eventuální těžba je zvažována, avšak pouze za předpokladu, že bude zisková a je to v jiné lokalitě. V této se nepředpokládá žádná,\" řekl Mládek. Podle něj jde o lokalitu Brzkov na Jihlavsku, kde je možné vytěžit přes 3000 tun uranu. V současné době by ale těžba byla podle ministra ztrátová, proto rozhodnutí nechá současná vláda až na vládě vzešlé z příštích parlamentních voleb. V Česku je nyní jediný fungující důl Rožná na Vysočině, těžit by se v něm mělo už jen několik let.