\"Koruna se v prvním obchodním týdnu nového roku dostala pod poměrně výrazný prodejní tlak a stala se nejhůře se vyvíjející měnou středoevropského regionu,\" podotkl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Kurz koruny vůči euru byl nad 28 korunami naposledy v únoru 2009.
V pozadí je strach spekulantů, že by ČNB mohla opět proti koruně intervenovat, uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. \"Řada lidí se začíná bát, že ve strachu z deflace nyní ČNB posune hladinu, pod kterou nesmí koruna posílit, z 27 korun na 28 nebo dokonce 29 korun. ČNB by tak zdražila exporty a uměle tak zabránila poklesu cen,\" dodal.
Pikora připustil, že centrální banka by cílový kurz koruny vůči euru posunout mohla, Vejmělek zásah neočekává. \"Centrální banka by primárně na nákladové šoky způsobující deflaci reagovat neměla,\" poznamenal. Meziroční míra inflace v prosinci klesla na 0,1 procenta z listopadových 0,6 procenta, což bylo v porovnání s prognózou ČNB o půl procentního bodu níže. Za nízkým růstem spotřebitelských cen bylo hlavně zlevnění pohonných hmot.
Inflace se přitom i začátkem roku bude podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky pohybovat blízko nuly. \"Sklouznutí do záporu by znamenalo oslabení české koruny a naopak větší kladné hodnoty by mohly vést k posílení,\" uvedl.
Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v komentáři uveřejněném v tomto týdnu v Hospodářských novinách uvedl, že úvahy o posílení koruny \"nejsou namístě\".
Kurz české měny: Předchozí závěr Dnes v 11:20 Kč/EUR 27,88 28,19 Kč/USD 23,64 23,83
Zdroj: Patria Online