SP: Dneší oslabení koruny není pro české firmy výrazným přínosem

09.01.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. ledna (ČTK) - Dnešní oslabení koruny vůči euru zhruba o jedno procento zatím nemá smysl spojovat s nějakými výraznými přínosy pro tuzemské firmy. ČTK to řekl zástupce ředitele sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. Připomněl, že svaz po dalším oslabení a posouvání hladiny koruny nevolá. Pro dovozce byla a stále je situace mnohem problematičtější, řada dovážených strojů, elektroniky či komodit se tím zdražuje, dodal.

Česká měna dnes po zhruba šesti letech oslabila na úroveň 28 korun za euro, naposledy byla za víc než 28 korun v únoru 2009. Dnes v 17:00 stálo euro 28,19 Kč.

\"K hodnocení dopadů tohoto výkyvu je brzy a nelze říct jednoznačný dopad pro všechny firmy. Efekty nemá smysl rozhodně přeceňovat a činit nějaké větší závěry,\" uvedl Čížek. Otázkou podle něj bude další vývoj kurzu, do jaké míry jde o výkyv a kde se koruna zase ustálí. Firmám se s kolísáním kurzu pracuje ve výhledech obtížněji. \"Je ale pravda, že pro exportéry oslabování kurzu v současnosti pozitivní efekt má a pomáhá zvyšovat obrat přepočtený na koruny,\" dodal. ČNB podle něj dala jasný signál pro rok 2015, že zajištění proti posílení koruny vůči euru a dolaru není potřeba.

Exportéři i importéři si od poslední intervence ČNB daleko pečlivěji hlídají ekonomické prognózy a vyjádření centrální banky a podle toho se i zajišťují, upozornil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Euro za 28 korun tak není úplným překvapením, mnohé firmy si i na tuto hranici připravovaly rozpočty na rok 2015. Spokojenější jsou vývozci, kteří nejsou příliš závislí na dovozech materiálu a nákupu investic v eurech, nepříjemné je to pro dovozce. Živnostníci berou kurz koruny spíše skeptičtěji. Obávají se nižší poptávky po službách, ale jinak jsou podle něj menší podniky v hodnocení neutrální.

Oslabení koruny je podle analytiků reakcí na dnešní údaje o inflaci. \"Tato skutečnost začíná vyvolávat obavy, zda ČNB nepřistoupí k dalšímu zvýšení intervenční hladiny ze současných 27 Kč/EUR, na což koruna od reaguje oslabováním,\" uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Bankovní rada ČNB v prosinci zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016 a upozornila, že v případě dlouhodobého posílení tlaků směrem k poklesu cen by bylo třeba zvážit další oslabení koruny. Loňská inflace dosáhla podle dnešních údajů ČSÚ 0,4 procenta, což je nejméně od roku 2003. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík v komentáři uveřejněném ve čtvrtečních Hospodářských novinách uvedl, že úvahy o posílení koruny \"nejsou namístě\".

fd mal

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK