V závěru dnešního obchodování index Dow Jones klesl o 0,51 procenta na 17.646,08 bodu. Širší index Standard & Poor\'s 500 oslabil o 0,79 procenta na 2028,58 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,84 procenta na 4664,71 bodu.
Ceny akcií energetických společností dnes klesaly poté, co ceny ropy prohloubily nedávný volný pád a propadly se na nová šestiletá minima. Barel severomořské ropy Brent dnes za celý den ztratil přes pět procent, zažil největší celodenní propad od roku 2011 a obchodování ukončil při ceně 47,43 USD, tedy nejnižší úrovni od března 2009.
\"Souvisí to s ropou. Ta způsobila další výprodej. Existují velké nejasnosti a obavy ohledně dopadu cen cen energií,\" uvedl podle agentury Reuters ředitel investic ve společnosti Solaris Group Tim Ghriskey.
V souvislosti s propadem cen energií navíc v minulých měsících klesaly i prognózy zisků amerických firem za čtvrté čtvrtletí. Podle dat agentury Reuters by ve srovnání se stejným obdobím loni mohly být vyšší o pouhá čtyři procenta. Kromě firmy Alcoa tento týden zveřejní čtvrtletní výsledky také například banky Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Citigroup nebo výrobce čipů Intel.
Dolar v dnešním proměnlivém obchodování klesl k japonskému jenu. Americká měna byla pod tlakem v souvislosti s vývojem na amerických akciových trzích. Již v pátek jej podkopala zpráva o vývoji mezd v zemi, která vyvolala otázky, proč by americká centrální banka měla letos přikročit k očekávanému zvýšení úrokových sazeb, když chybí jakékoli jasné důkazy o inflačních tlacích. Dolar k jenu v druhé části dnešního obchodování na Wall Street ztrácel 0,2 procenta na 118,23 JPY. Euro k dolaru zůstávalo prakticky beze změn na 1,1845 USD.