Životní úroveň měřená HDP na obyvatele v paritě kupní síly byla předloni v Česku na 81 procentech zemí EU a loni stoupla podle Marka na 82,3 procenta. Česko by tak mělo předstihnout na čele středoevropských zemí Slovinsko. Na Slovensku to bylo předloni zhruba 75 procent průměru EU.
\"Ve světle historické výkonnosti české ekonomiky se může odhad růstu HDP pro následujících pět let zdát jako nízké číslo, nicméně je nutné vzít v potaz očekávaný vnější vývoj. Pokud poroste německá ekonomika průměrně pouze o 1,4 procenta, limituje to do značné míry také prostor pro růst českého hospodářství,\" uvedl Marek.
Globální ekonomika by podle analýzy Deloitte měla v letech 2016 až 2020 růst průměrným tempem 3,6 až 3,7 procenta ročně. V letech 2010 až 2014 rostla průměrně o 3,9 procenta ročně. Nejpomaleji rostoucí vyspělou oblastí by měla být eurozóna s průměrným růstem o procento. Německo podle odhadů poroste průměrným tempem 1,4 procenta, Francie 1,1 procenta a třetí největší ekonomika eurozóny Itálie o 0,6 procenta. Mezi středoevropskými zeměmi by si největší dynamiku měly udržet Polsko a Slovensko s růstem HDP zhruba tří procent ročně.