Wood Mackenzie analyzovala údaje o těžbě 2222 ropných polí po celém světě, aby zjistila, jak moc by ceny ropy musely klesnout, aby těžba byla dražší, než kolik je hodnota vytěžené ropy.
Analýza přitom zahrnuje těžbu v celkovém objemu 75 milionů barelů. Při ceně Brentu 50 dolarů za barel je podle zprávy nezisková těžba pouze 190.000 barelů, což je asi 0,2 procenta globálních dodávek. Při ceně 45 dolarů za barel je ztrátová těžba 400.000 dolarů za den. To odpovídá výši 0,4 procenta dodávek. Při ceně 40 dolarů za barel je neziskových 1,5 milionu barelů, tedy 1,6 procenta dodávek.
\"Až cena ropy dosáhne těchto úrovní, mají producenti někdy složité rozhodování, zda pokračovat v těžbě a přicházet o peníze z každého vytěženého barelu, anebo zda těžbu zastavit, což sníží nabídku,\" poznamenal analytik Wood Mackenzie Robert Plummer. \"První odpovědí obvykle bývá uskladnění vytěžené ropy v naději, že ji prodají, až se cena zotaví,\" dodal.
Těžaři mohou dát rovněž přednost tomu, že budou pokračovat v těžbě ropy se ztrátou, než by zastavili těžbu ve velkých projektech, jako je například těžba ropy z břidlic. Pokračovali by zřejmě i v těžbě ze zralých polí v Severním moři.
Jako jedna z prvních by patrně byla ukončena těžba ve stárnoucích ropných vrtech v USA. Wood Mackenzie odhaduje, že tyto vrty vytěží asi jeden milion barelů denně. Náklady na jejich činnost se pohybují v rozmezí od 20 do 50 dolarů za barel, takže kdyby cena klesla pod 40 dolarů, mohly by se někteří producenti rozhodnout, že těžbu ukončí.
Ztrátovou by se mohla stát i těžba z kanadských ropných písků, ukončení a opětovné nastartování těžby je ale složitý a nákladný proces. Na druhé straně, při těžbě ropy z písků představují velké náklady pohonné hmoty, takže pokles cen ropy snižuje i provozní náklady.
V Británii a Severním moři začíná být těžba ropy podle analýzy zveřejněné na internetových stránkách finanční televize CNBC ztrátová při poklesu ceny pod 50 dolarů za barel. Mnoho z těchto polí je již starších a blíží se ke konci své životnosti, takže zastavení těžby by tam zřejmě bylo trvalé. Proces vyřazení z provozu však může být velmi drahý, takže některé firmy se možná raději rozhodnou pokračovat v těžbě s malou ztrátou, než aby vynakládaly peníze na ukončení provozu, domnívají se analytici.
Náklady na těžbu zahrnují i daně a poplatky odváděné státu. Vlády zemí mohou případně tyto poplatky snížit, pokud se rozhodnout udržet těžbu v chodu.