Dow Jonesův index v závěru dne klesl o 0,15 procenta na 17.613,68 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 0,26 procenta na 2023,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq skončil na 4661,50 bodu se ztrátou 0,07 procenta.
Ceny ropy se dnes propadly na minima za téměř šest let, což oslabilo index firem energetického sektoru o více než jedno procento. Ještě výrazněji klesl sektor producentů komodit a materiálů, na nějž dolehl pokles cen mědi na minimum za více než pět let a oslabování dalších komodit.
\"Ceny komodit jdou stále dolů a týká se to nejen ropy, ale všeho. Převládá tak strach z toho, že pokles cen komodit povede ke globální deflaci,\" řekl agentuře Reuters Peter Cardillo, hlavní ekonom newyorské firmy Rockwell Global Capital.
Akcie hliníkárenské společnosti Alcoa, jejíž čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků, neudržely počáteční nárůst a klesly o dvě procenta. Kvůli nepříznivé předpovědi společnosti KB Home výrazně oslabovaly i akcie stavebního sektoru.
Na devizovém trhu americký dolar dál sílil a euro se propadlo na minimum za devět let. Evropskou měnu srazila vyjádření šéfa rakouské centrální banky, který Evropskou centrální banku vyzval k důrazné podpoře ekonomiky eurozóny. To posílilo očekávání, že ECB ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v brzké době zahájí rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů.
Euro vůči dolaru oslabilo až na 1,1752 USD, minimum od prosince 2005, a končilo s půlprocentní ztrátou na 1,1772 USD. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru vůči koši šesti předních světových měn, se dnes zvýšil o 0,3 procenta na 92,257 bodu a od počátku letošního roku si připisuje již 2,3 procenta.