Dnes večer koruna uzavřela na 28,08 Kč/EUR, k dolaru posílila oproti úterním 17:00 o 27 haléřů a uzavírala na 23,78 Kč/USD. Důvodem oslabení v uplynulých dnech byla data o prosincové nízké inflaci, která vyvolala u investorů obavy z deflace a následné reakce České národní banky.
Singer v úterý večer uvedl, že není nutné, aby měnová politika centrální banky rychle reagovala na pokles cen ropy nebo potravin. ČNB by podle něj reagovala až na dlouhodobé deflační tlaky, který by mohly způsobit propad domácí poptávky. Kvůli poklesu cen se v posledních týdnech opět objevily obavy z deflace a další reakce bankéřů. Zeman k tomu dnes řekl, že centrální banka by si neměla hrát na svrchovaného tvůrce české ekonomiky a měla by pokud možno okamžitě zastavit intervence, které plánovala až do konce roku 2016.
ČNB v reakci na prezidenta uvedla, že naposledy intervenovala v listopadu 2013. \"Koruna se od té doby obchoduje na trhu za kurz vzniklý působením nabídky a poptávky. A pokud jde o samotné oslabování české měny vůči dolaru, drtivá většina tohoto oslabení je způsobena poklesem kurzu eura vůči dolaru,\" uvedl mluvčí Tomáš Zimmermann. Dodal, že ČNB je nezávislá a nemůže přijímat pokyny politiků.
Podle bank někteří Češi korunu nakupují spekulativně za cizí měny. Výhodná může být slabá domácí měna i pro tuzemské hoteliéry a firmy zabývající se cestovním ruchem. Zájem o dovolenou v tuzemsku mezi Čechy letos kvůli oslabení koruny vzroste až o deset procent. Silnější euro i dolar mohou vést ke zvýšení cen zahraničních zájezdů a zdraží i útraty v místě pobytu. Oslabení koruny vůči euru i dolaru letos povzbudí také příjezdový cestovní ruch, zejména z okolních zemí, míní experti.
Z informací prodejců automobilů vyplynulo, že současné oslabování české měny vůči euru i dolaru zřejmě ceny aut v nejbližší době nezvýší, v případě dlouhodobějšího poklesu se mu asi nevyhnou. Rychleji se projeví ve vyšších cenách náhradních dílů a doplňků.
Devizový trh s českou korunou je ve světovém měřítku velmi malý. Česká koruna je podle analytiků v regionálním srovnání zpravidla vnímána jako poklidnější a méně rozkolísaná měna, která zpravidla zahraničním hráčům poskytuje méně příležitostí ke spekulaci. Díky režimu devizových intervencí byla rozkolísanost kurzu koruny loni třetí nejnižší ve srovnání s ostatními měnami. Nižší rozkolísanost měly pouze dánská koruna, která je zafixovaná vůči euru, a švýcarský frank, protože tamní centrální banka používá podobnou kurzovou politiku jako ČNB, řekl ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek.