\"V průměru jsme loni denně zobchodovali 1,214 milionu litrů mléka čili za rok 443 milionů litrů mléka, za průměrné ceny 9,90,\" uvedl Houška. Ceny byly podle něj příznivé od začátku roku jak v tuzemsku, tak v Německu. V Německu dostali na začátku roku za litr mléka přes 11 korun, v průměru pak 10,69 Kč. Od Madety, která je největším odběratelem družstva, byl průměr rovněž vysoký - 9,45 Kč. \"Zemědělci mohli více investovat do výroby mléka, což se promítlo i ve zvýšené užitkovosti dojnic,\" konstatoval Houška.
Za dobrými cenami je podle Houšky síla odbytové organizace. \"My vyjednáváme s velkým objemem mléka čili jsme zajímavým partnerem nejen v Čechách, ale také v Německu,\" uvedl. Ti, kteří se nesdružili, teď podle něj pláčou nad cenami a mají existenční problémy. V Česku má družstvo uzavřeny dlouhodobé smlouvy do roku 2017 a v Německu do roku 2018, ale už letos bude s předstihem jednat o výkupních cenách pro další období. Pro nové členy je družstvo otevřené, ale ne v době, kdy ceny mléka padají.
Mlékařské a hospodářské družstvo JIH vzniklo v roce 1994, má přes 200 členů - prvovýrobců s denní produkcí nad 1000 litrů. K nejvýznamnějším patří ZD Záhoří na Písecku a ZD Pluhův Žďár na Jindřichohradecku. Členy má i na Moravě, v západních a středních Čechách. Významnými odběrateli jsou jihoněmecká mlékárna Goldsteig v Chamu, kam směřuje zhruba 30 procent jeho produkce, jihočeská Madeta, kam jde kolem 44 procent, a Klatovská mlékárna. Část produkce se přesunula do mlékárny Hlinsko a do Jihlavy a menší množství vyváží i do německé mlékárny ve Schwarzenfeldu.