Pro britský podnik BP i pro americkou společnost ConocoPhillips, které mají desítky tisíc zaměstnanců, je dnes oznámený počet propouštěných relativně nízký. Oznámení ale přichází v politicky citlivé době: v Británii totiž pokračuje debata o nezávislosti Skotska a v květnu se budou v zemi konat parlamentní volby.
BP začala svou velikost omezovat už po havárii v Mexickém zálivu v roce 2010. Jen v Severním moři nyní firma zaměstnává asi 4000 lidí a dalších zhruba 11.000 zaměstnanců má v Británii. Nejnovější škrty jsou součástí již dříve oznámené reorganizace, která má zjednodušit firemní strukturu. Šéf sekce BP v Severním moři Trevor Garlick uvedl, že firma těmito kroky reaguje na horší podmínky na trhu.
BP tak v Severním moři zruší asi 300 míst. Dalších 230 míst ruší v Británii společnost ConocoPhillips, která tak bude do března v zemi zaměstnávat jen přes 1400 lidí. Konkurenční těžařské společnosti Royal Dutch Shell a Chevron oznámily rušení pracovních míst v Severním moři již loni.
Ceny ropy klesly od loňského července o zhruba 60 procent, což některé těžařské koncerny může nutit ke změně plánů.
Například britský Shell už ve středu oznámil, že kvůli propadu cen ropy zrušil plánovaný petrochemický projekt v Kataru, jehož se měla účastnit i katarská společnost Qatar Petroleum. Britská společnost Tullow Oil v přímému důsledku klesajících cen ropy odepíše 2,2 miliardy dolarů. Rovněž snížila letošní rozpočet na průzkum na 200 milionů dolarů ze zhruba jedné miliardy dolarů na začátku roku 2014.